جام برندگان اروپا ۱۹۹۸

جام برندگان اروپا ۱۹۹۸

پیروزی ۴-۰ برابر اسلوان براتیسلاوا آغاز کار آبی ها در رقابت ها بود. بازی رفت دور دوم برابر ترومسوی نروژ به عنوان یکی از برفی ترین بازی های تاریخ اروپا شناخته می شود ککه باعث شکست ۳-۲ شاگردان ویالی شد ولی در بازی برگشت، ۷-۱ تیم اسکیمو ها را شکست دادند تا راحت صعود کنند.

یک چهارم نهایی را توره آندره فلو با دو گلی که در اسپانیا به بتیس زد و سپس برد ۳-۱ با گل های دی متئو، زولا و سینکلر، به خوبی و خوشی به پایان رساند تا چلسی مقابل ویچنزا قرار بگیرد.

چلسی بازی اول را به تیم ایتالیایی ۱-۰ باخت.

در بازی برگشت در استمفوردبریج، چلسی نیمه اول عقب افتاد. پویت بعد از مصدومیت رباط برای اولین بار فیکس بود و توانست یک گل بزند و زولا هم روی سانتر ویالی ، مربی بازیکن تیم، بازی را برای چلسی برگرداند. زمان می گذشت و آبی ها در آستانه حذف به دلیل گل خورده بیشتر در خانه بودند تا این که مارک هیوز با ضربه ای جادویی استمفوردبریج را منفجر کرد تا آبی ها بلیط پرواز خود به سوئد را رزرو کنند.

شب شگفت انگیزی برای چلسی در استوکهولم برای طرفداران چلسی بود، وقتی که مردان جانلوکا ویالی توانستند با شکست اشتوتگارت آلمان، بعد از سال ۱۹۷۱ برای اولین بار جامی اروپایی بگیرند.

در فینال رقابت ها در زمینی بسیار بد که هیچ کدام از دو تیم نتوانستند موقعیت خاصی ایجاد کنند،‌ همه منتظر اتفاقی خاص بودند. ویالی که زولا را روی نیمکت گذاشته بود، در دقیقه ۶۹ به بازی آمد و فقط ۲۰ ثانیه طول کشید که تاثیرش را بگذارد و پاس دنیس وایز را به سه جاف دروازه اشتوتگارت بکوبد.

تاثیر زولا روی بازی با وجود مصدومیتی که می گفتند او را از حضور در فینال رقابت ها دور خواهد کرد، بیشتر به چشم آمد.  اشتیاق جادوگر ایتالیایی برای این که نقشی داشته باشد باعث شد که چلسی قهرمان رقابت ها شود.

اخراج دن پترسکو در لحظات آخر باعث شد که کار چلسی در آن دقایق سخت شود. ولی کسب اولین جام اروپایی در ۲۷ سال و کسب سومین جام در ۱۲ ماه اخیر، برای چلسی ارزشش بیشتر از این حرف ها بود، آبی ها برگشته بودند.