لیگ قهرمانان ۲۰۱۲

لیگ قهرمانان ۲۰۱۲

چلسی توانست با پیروزی ۴-۱ شب خاصی رقم بزند و صعود را در وقت های اضافه این مسابقه به دور بعدی جشن بگیرد.

چلسی بنفیکا بود که در هر دو بازی باخت تا آبی ها مقابل مدافع عنوان قهرمانی، بارسلونای قدرتمند پپ گواردیولا و ستاره هایش برخورد کند.

در بازی اول که در لندن برگزار شد، چلسی به سختی جنگید و با پیروزی ۱-۰ استمفوردبریج را ترک کرد. دروگبای فوق العاده یکی از معدود موقعیت ها را گل کرد تا چنین نتیجه ای رقم بخورد.

با این حال در اسپانیا، مصدومیت زود هنگام گری کیهیل و اخراج جان تری در نیمه اول، به بارسلونا کمک کرد تا ۲ گل به چک در همان نیمه بزند. اینیستا و بوسکتس این دو گل را به ثمر رساندند تا بوی حذف چلسی به مشام برسد.

با این حال در یک لحظه غفلت بارسلونا، رامیرس واس استثنایی فرانک لمپارد را در آخرین دقایق نیمه با یک ضربه چیپ تاریخی وارد دروازه والدز کرد تا نتیجه ۲-۱ در نیمه اول به اتمام برسد.

در نیمه دوم عصبی کننده چلسی زیر فشار حملات بارسلونا آن هم ۱۰ نفره می جنگید، لیونل مسی نیز یک پنالتی ارزشمند را قبل از این که فرناندو تورس، یا تعوضی، گل تساوی را بزند از دست داد. تورس خودش را با ویکتور والدز از میانه میدان تک به تک کرد و نیمی از زمین را دوید و سپس با جا گذاشتن والدز، نیمکت چلسی و طرفداران سرتاسر جهان را به وجد آورد و صعود چلسی به فینال لیگ قهرمانان،‌ صورت گرفت.

در یک شب نفس گیر ماه می سال ۲۰۱۲، بلاخره ماموریت و وسواس چلسی برای بالای سر بردن لیگ قهرمانان سرانجام با پیروزی برابر بایرن مونیخ در ضربات پنالتی آن هم در ورزشگاه باشگاه باوارایی، به حقیقت پیوست.

با وجود این که چلسی با ۴ بازیکن محروم پا به زمین گذاشت، یک نمایش دفاعی بی نقص باعث شد که تا دقیقه ۸۳ بازیکنان خطرناک بایرن محو باشند. در این دقیقه ضربه سر توماس مولر که زیاد هم جالب نزد از بالای سر پتر چک عبور کرد و گل شد.

همه حس شکست را می چشیدند تا این که دیدیر دیروگبا با پرش قدرتمند خود کرنر خوان ماتا را به گل تبدیل کرد تا مثل فینال مسکو ۲۰۰۸، کار به وقت های اضافه کشیده شود. چهار سال پیش بود که چلسی در ضربات پنالتی به یونایتد باخت. در وقت های اضافه چک پنالتی روبن را در نیمه اول آن ها مهار کرد و بعد از آن هم در ضربات پنالتی اولیچ و شوانشتایگر را ناکام گذاشت. دروگبا با آخرین ضربه خود در پیراهن چلسی پیش از بازگشت دوباره به باشگاه، مانوعل نویر را به خلاف جهت فرستاد تا چلسی برای اولین بار قهرمان چمپیونز لیگ شود و به عنوان پادشاه اروپا لقب بگیرد.

این دوره از رقابت ها برای چلسی با یک پیروزی خوب ۲-۰ برابر لورکوزن  در ماه سپتامبر آغاز شد و سپس دو تساوی ۱-۱ برابر والنسیا و گنک بلژیک به همراه داشت و شکست ۲-۱ مقابل تیم آلمانی در دور برگشت، به نظر می رسید که کار را برای صعود از گروه برای چلسی بسیار سخت کرده باشد. با این حال در دیدار نهایی با دو گل از دیدیر دروگبا و تک گل رامیرس والنسیا شکست خورد و چلسی صدر گروه ای را از آن خود کرد.

در مرحله حذفی، چلسی شکستی سنگین و ۳-۱ مقابل ناپولی دریافت کرد با این حال در بازی برگشت با هدایت روبی دیمتئو در شبی آبی و هیجان انگیز، در یکی از شب های معروف استمفوردبریج که لندن بیدار است.