چ

چرا چلسی قهرمان شد؟

چلسی با پیروزی برابر وست برومویچ با گل دقایق پایانی میچی باتشوای، موفق شد که برای پنجمین بار جام قهرمانی لیگ برتر را از آن خود کند.

به گزارش کانون رسمی هواداران چلسی در ایران، بیل شنکلی یک نقل قول معروف دارد، او معتقد است که هنگام ساختن یک تیم، مربی ۸ نفر برای حمل پیانو و ۳ نفر برای نوازیدن آن لازم دارد.

به نظر می رسد که آنتونیو کونته دقیقا همین اعتقاد را در فوتبال مدرن داشته باشد. سه نوازنده مورد علاقه او پدرو، ادن هازارد و دیگو کوستا هستند و تیم را طوری ساخته تا مطمعن شود این سه تن می درخشند.

این یک خبر بد برای اسکار، ویلیان و سسک فابرگاس بود، ولی در نهایت باعث رضایت رومن ابراموویچ و احتمالا کمک به فوتبال انگلستان شده است. پنجمین قهرمانی رومن آبراموویچ به گونه ای بود که همه چیز سر جایش قرار داشت، تعادل برقرار بود و محیط باشگاه بسیار پاک بود، همچنین سرمربی بالای سر باشگاه بود که لزومات داشتن تیمی موفق را به خوبی درک می کرد.

آرسنال ۳-۰ چلسی

ماشه بی چون و چرای آغاز انقلاب کونته، این شکست بود. شکستی تلخ در ماه سپتامبر که مصادف بود با سومین بازی بدون برد. چلسی با ۱۰ امتیاز از ۶ بازی در رده هشتم قرار داشت، ۸ امتیاز عقب تر از صدرنشین وقت لیگ،‌ منچستر سیتی.

مرد ایتالیایی فهمید که اگر قرار است این گونه همه چیز بد پیش برود، برای خودش هم بسیار بد خواهد شد.

در اواسط نیمه دوم کونته سیستم را سه دفاعه  کرد و نظراتش را بعد از آن بازی بار ها در کمپ تمرینی و در جلساتی فراوان در وقت نهار به گوش رومن آبراموویچ رساند. با پشتیبانی مالک چلسی، انقلاب کونته در چلسی آغاز شد.

جان تری، برانیسلاو ایوانوویچ، اسکار و جان اوبی میکل بعد از این باخت دیگر هرگز برای چلسی در لیگ برتر از ابتدا به میدان نرفتند. سه نفر در ژانویه فروخته شدند و تری نیز پایان فصل جدا خواهد شد.

تصمیمات صحیح

بدون خرید دیر هنگام داوید لوییز و مارکوس آلونسو در تابستان، هیچ راهی برای کونته جهت اجرای سیستم سه دفاعه مورد علاقه اش وجود نداشت. تابستان چلسی با ۲۳ میلیون پوند مارکوس آلونسو را از فیورنتینا به خدمت گرفت، خریدی که در آن زمان شاید مقداری عجیب به نظر می رسید ولی بعد ها همه متوجه شدند که دقیقا همان چیزی بوده که کونته درخواست کرده است.

بعد از زدن ۶ گل در ۳۴ بازی درخشان و با ثبات، حالا این خرید با این مبلغ خارق العاده به نظر می رسد. لوئیز نیز مسئول خط دفاع چلسی شد. در سمت راست کونته ریسک کرد و ویکتور موزس را به سمت راست فرستاد. گری کیهیل و سزار آزپیلیکوئتا مثل همیشه وظایف خود را به خوبی و با دقت انجام دادند.

چاشنی شانس

۱۳ برد پیاپی یک رکورد تازه بود و گواه روی فرم بودن چلسی، ۳ برد خانگی بزرگشان در پاییز بود. لستر سیتی، منچستر یونایتد و سپس اورتون توسط شاگردان کونته نابود شدند،‌ سه بازی که طی آن ها چلسی ده ها گل زد و هیچ گلی دریافت نکرد. به طور خلاصه سیستم کونته همه را کلافه کرده بود. برد ۴-۰ برابر یونایتد در ماه اکتبر سرانجام به نظر می رسید نام مورینیو را از پیش زمینه ذهن آبی ها پاک و آفتابی جدید در استمفوردبریج شروع به تابش کرد. سرمربی یونایتد مات و مبهوت در ورزشگاهی که خاطرات فراوانی دارد ایستاده بود و شاهد این بود که طرفداران تیم سابقش نام قهرمان جدیدشان را فریاد می زدنند، آنتونیو کونته! هیچ تیمی نتوانست حتی یک امتیاز در سه ماه اکتبر، نوامبر و دسامبر از چنگ شاگردان کونته در آورد. بعد از پیروزی ۱-۰ مقابل میدلزبرو در ماه نوامبر، آبی ها به صدر جدول رسیدند و در پایان سال ۲۰۱۶، با ۶ امتیاز اختلاف اول بودند. مسیر برد های طلایی چلسی ۴ ژانویه با شکست برابر تاتنهام خاتمه یافت، ولی آبی های لندن حدود ۶ ماه است که صدر نشین بلا منازع رقابت ها هستند.

نوازندگی پیانو

در سیستم جدید، اندکی مسئولیت های دفاعی هازارد کاهش یافت و کمی مایل به میانه میدان ولی همچنان در سمت چپ به بازی گرفته شد. در ۱۰ بازی از اواسط اکتبر تا باکسینگ دی، ادن هازارد ۷ بار گلزنی کرد.

کونته سرعت غیر قابل مهار پدرو را به تکنیک و ضربات آزاد ویلیان ترجیح داد و کوستا بار گلزنی تیم را به دوش می کشید، البته اکثر آن ها در سال ۲۰۱۶ زده شدند.

فابرگاس که با وجود سختی هایی که در چلسی داشت حاضر به جدایی نشد و حتی قبول نکرد که در گفتگو با رسانه ها اعتراضی کند، روز به روز آماده تر شد و بسیار مفید واقع شد، معمولا هنگامی به داد چلسی می رسید که اواخر بازی بود و خط دفاع حریف همچنان اجازه حمله به آبی ها را نمی داد.

گاهی اوقات وقتی که انتظار می رفت توپ و میدان با چلسی خواهد بود، از ابتدا بازی می کرد، زمانی که بازی فیزیکی نمانیا ماتیچ کمتر کارامد بود.

شخصیت سازی

چلسی مورینیو که سال ۲۰۰۴ ساخته شد و تا سال ۲۰۱۳ که بازگشت به لط امثال تری، لمپارد، دروگبا و چک همچنان نفس می کشید، مدیون قدرت ذهنی و انعطاف پذیریش بود.

کونته همین خصوصیت و خود باوری را جهت پاسخ به ناکامی ها، به آبی ها بازگرداند. شکست برابر تاتنهام با برد ۳-۰ در خانه لستر سیتی همراه شد. شکست برابر پالاس در خانه نتیجه اش برد برابر منچستر سیتی بود. بعد از باخت به منچستر یونایتد آن ها توانستند فینالیست اف ای کاپ شوند و تاتنهام و ساوتهمپتون را چهار تایی کنند. چلسی نگذاشت لغزش ها، با لیز خوردن بیشتر در سراشیبی شکست همراه شوند. تیبو کورتوا  در لحظاتی حیاتی مهار هایی مهم داشت. یکی از آن ها در ماه دسامبر و در جریان برد ۱-۰ برابر ساندرلند بود که شوت باور نکردنی ون انهولت را به طرزی شگفت انگیز در اواخر بازی مهار کرد که احتمالا بهترین سیو فصل او بود.

گل دیرهنگام کیهیل در ماه مارس به استوک سیتی از نظر روان شناسانه لحظه ای کلیدی برای قهرمانان بود. او نه تنها بازوبند را از تری به ارث برد، بلکه گلزنی در لحظات حساس را نیز از کاپیتان خود به خوبی آموخته است.

انگولو کانته

احتمالا بهترین خرید فصل بود. یک بیزینس بی نقص دیگر از مسئولین چلسی که اینقدر سریع و موثر این ستاره فرانسوی را به راحتی خریداری کردند. کانته هم بازیکن سال شد، هم بازیکن برتر از نگاه نویسندگان فوتبالی. از وقتی سیستم چلسی تغییر کرد، کانته هم روز به روز بهتر و بهتر شد.

نیمه نهایی اف ای کاپ

تاتنهام که با ۹ برد پیاپی فاصله را به تنها ۴ امتیاز کاهش داده بود و در نیمه نهایی اف ای کاپ در ومبلی خطری جدی برای شاگردان کونته محسوب می شد. آیا تاتنهام توانست چلسی را روان پریش کند؟ هرگز. کونته که کاپیتان کیهیل را در اختیار نداشت، شکایتی از هیچ چیز نکرد. او هازارد و کوستا را روی نیمکت گذاشت و سپس به همراه فابرگاس وارد زمین کرد و در نهایت تیمش ۴-۲ تاتنهام را به خاک زد.

این برد به شدت مهم بود، چهار گل دیگر به ساوتهمپتون زدند، سپس اورتون در گودیسون پارک با ۳ گل قربانی شد و در همین گیر و دار که تاتنهام به وستهم باخته بود، میدلزبرو نیز ۳ گل از چلسی دریافت کرد.

فاکتور کونته

نوشتن و توضیح تاثیر کونته روی چلسی، غیر ممکن است. آبراموویچ به غریزه تاکتیکی او اعتماد کرد و او توانست تیمی را که علیه بزرگی همچون خوزه مورینیو قیام کرده بود، به شرایط عادی برگرداند. کونته بازیکنانی که شکایت داشتند را راضی کرد و آن ها را علاقه مند به پروژه چلسی نگه داشت و چند جوان آکادمی چلسی را نیز اندکی امیدوار کرد، خصوصا چالوبا.

کونته خوی جنگندگی کوستا را در مسیری درست به کار برد و با احترام کاپیتان، رهبر و اسطوره چلسی، جان تری را از تیم کنار گذاشت.

هواداران چلسی بدجور به شادی ها و فریاد های کونته کنار زمین علاقه مند شده بودند، بی میلی او به بهانه اوردن را تحسین می کردند و بیش از همه چیز تصمیمات و کار هایی که کونته دقیقا به موقع انجام می داد باعث خرسندی شان شده بود.