همه چیز در مورد رودیگر

چلسی در هفته گذشته با رم بر سر مبلغ ۳۴.۲ میلیون پوند برای مدافع آلمانی این تیم به توافق رسید و رودیگر ۲۴ ساله در روز‌های آتی راهی استمفورد بریج خواهد شد.

به گزارش کانون رسمی‌ هواداران چلسی در ایران، رودیگر در حال حاضر در لوس آنجلس تعطیلات پیش فصل را می‌‌گذراند و به احتمال زیاد به زودی قرارداد خود با چلسی را نهایی‌ می‌‌کند تا در تور پیش فصل این تیم حضور یابد.

اما رودیگر چطور بازیکنی است؟ آیا این بازیکن توانایی‌ درخششش در چلسی را دارد؟ در این گزارش به بررسی‌ بیوگرافی وی پرداخته ایم.

آنتونیو رودیگر در برلین از پدری آلمانی و مادری سیرالئونی به دنیا آمد. این مساله باعث شده این بازیکن حق انتخاب بین کشور مادری و پدری خود را داشته باشد. البته انتخاب رودیگر کشوری بود که در آن‌ به دنیا آمده است.

وی در تیم‌های جوانان مختلفی‌ در برلین به بازی پرداخت تا نهایتاً در سال ۲۰۰۸ هنگامی که ۱۵ سال سنّ داشت به دورتموند پیوست. اما پس از ۳ سال توپ زنی‌ در این تیم، دورتموند این بازیکن را به اشتوتگارت فروخت تا دوران درخشش رودیگر آنجا شروع شود.

اولین دیدار حرفه‌ای رودیگر در ژانویه ۲۰۱۲ مقابل بروسیا دورتموند بود و درخشش این بازیکن در این دیدار موجب شد وی به ترکیب اصلی‌ تیمش راه پیدا کند.

زمانی‌ که رودیگر در اشتوتگارت حضور داشت این تیم معمولاً در میانه جدول بوندس لیگا قرار گرفته بود. درخشش رودیگر در خط دفاعی‌ بی‌ ثبات اشتوتگارت موجب شد تیم ایتالیایی رم خیلی‌ زود به سراغ این بازیکن بیاید.

در سال ۲۰۱۵ پس از ۸۰ بازی برای تیم آلمانی رودیگر اشتوتگارت را به مقصد رم ترک کرد. جالب است بدانید این انتقال قرضی برای رم تنها ۳.۵ میلیون پوند خرج داشت. پس از درخشش فوق العاده رودیگر در این تیم و حضور در اکثر مسابقات، انتقال رودیگر با پرداخت ۷.۹ میلیون پوند اضافه به رم دائمی شد. 

اما به چه دلیلی رودیگر رم را ترک می کند؟ به نظر می‌‌رسد دلیل اصلی‌ جدایی‌ این بازیکن از رم شعار‌های نژاد پرستانه تماشاگر نماهای ایتالیائی باشد. در دربی رم که ماه مارس برگزار شد، هواداران لاتزیو وی را شدیداً مورد شعار‌های نژاد پرستانه قرار دادند که حتی گوینده ورزشگاه مجبور به آرام کردن هواداران شد. 

این داستان اما اینجا خاتمه نمی‌‌یابد، مدافع چپ لاتزیو سناد لولیچ پس از شکست ۲-۰ تیمش مقابل رم هم رودیگر را مورد صحبت‌های نژاد پرستانه خود قرار داد. لولیچ در مصاحبه‌ای گفت:” رودیگر ۲ سال پیش در اشتوتگارت به جوراب و کمربند فروختن مشغول بود، حالا چنان فیلم بازی می‌‌کند که انگار قهرمان رم است.”

البته لاتزیو بابت صحبت‌های مدافع این تیم از رودیگر عذر خواهی‌ کرد. اما این بازیکن که از این مساله شدیداً دلخور است دیگر توان ماندن در رم را ندارد و می‌‌خواهد به انگلستان منتقل شود.

اما برسی‌ عملکرد رودیگر در تیم ملی‌ آلمان هم خالی‌ از لطف نیست. این بازیکن در تمامی رده های سنی‌ ۱۸ سال تا زیر ۲۱ سال آلمان حضور داشته است. درخشش این بازیکن در اشتوتگارت موجب شد یواخیم لو وی را برای اولین بار در جام جهانی‌ ۲۰۱۴ در تیم بزرگسالان مقابل لهستان بازی بدهد. رودیگر همچنین به تیم زیر ۲۳ ساله‌های آلمان برای حضور در رقابت‌های ۲۰۱۶ قهرمانی اروپا هم دعوت شد. اما پاره کردن رباط پا موجب شد وی از این مسابقات دور بماند. 

وی تا به حال ۱۷ مسابقه برای کشورش انجام داده است و در ترکیب آلمان در قهرمانی جام کنفدراسیون‌ها در روسیه نقش بسزایی داشت.

اما رودیگر چطور بازیکنی است؟

وی با قدی حدود ۱۹۰ سانتیمتر مدافعی تنومند در نبرد‌های هوائی است و احتمالا از نظر فیزیکی‌ چیزی از مدافعین لیگ برتر کم ندارد. رودیگر اما شاید برای حضور در ترکیب اصلی‌ چلسی نیاز به پیشرفت در پاس‌های کوتاه و پا به توپ بودن خود داشته باشد. این بازیکن معمولاً با بواتنگ همتیمی خود در آلمان مقایسه می‌‌شود اما اصرار دارد که سبک خودش را داراست. 

رودیگر پا راست است و در سمت راست خط دفاعی‌ سه‌ نفره بهتر خودنمایی می‌‌کند. این بازیکن می‌‌تواند یک آلترناتیو خوب برای سزار آزپلیکوتا باشد. باید دید آیا رودیگر می تواند به خریدی موفق در چلسی تبدیل شود یا اینکه حداقل برای یک فصل به نیمکت چلسی تکیه می زند.