استعداد یاب فراموش نشدنی درگذشت

کمک مربی و استعداد یاب فراموش نشدنی باشگاه چلسی روز گذشته در ۸۵ سالگی در گذشت.

به گزارش کانون رسمی هواداران چلسی در ایران، یان مک نیل در سالهای ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۵ به عنوان کمک مربی آبی های لندن در کنار جان نیل، سرمربی وقت تیم بود. او که دست راست این سرمربی بشمار می رفت توانست روزهای خوبی را در دسته دوم (دوره قدیم) لیگ برتر داشته باشد و چلسی که روزهای خوبی را در آن دوره تجربه نمی کرد را از انتهای جدول به یک تیم صدرنشین تبدیل کرد.

اما دوره درخشان او زمانی بود که به عنوان استعداد یاب باشگاه فعالیت می کرد، او توانست بازیکنانی را به تیم معرفی کند که هیچوقت از تاریخ باشگاه پاک نخواهند شد. او بازیکنان بزرگی چون کری دیکوسون، استیو کلارک، پت نوینو گوردون دوری و جو مکلانگلین را به چلسی آورده بود.

خیلی ها اعتقاد داشتند که این مرد اسکاتلندی به خاطر ارتباطاتی که در اسکاتلند دارد توانسته چنین بازیکنان را به لندن و تیم چلسی بیاورد.

او در دوره بازیکنی اش نتوانست به موفقیت بزرگی برسد و چند فصل را در تیم ویگان اتلتیک توپ زد. اما توانست در دوره حضورش در چلسی و در لیگ دسته دوم رکورد های خوبی را به جای بگذارد، او توانست بعد از قهرمانی در دسته دوم چمپیونزشیپ به مقام ششمی دسته اول برسد. تیم او در همان سال شگفتی آفرید و لیورپولی که تازه قهرمان اروپا شده بود را در جام حذفی شکست داد و آنها را از رسیدن به این جام ناکام گذاشت.

این مرد فراموش نشدنی تاریخ باشگاه چلسی در سن ۸۵ سالگی درگذشت و باشگاه چلسی طی بیانیه ای به خانواده او تسلیت گفت.