تاکتیک های چلسی در شکستش مقابل منچستر سیتی فاجعه ای برای دیدن بود که فهم آنتونیو کونته که چرا چنین تصمیمی گرفته و نخواسته همه چیز را به نفع خودش کند،کار سختی است.

تاکتیک هولناک کونته در برابر سیتی

تاکتیک های چلسی در شکستش مقابل منچستر سیتی فاجعه ای برای دیدن بود که فهم آنتونیو کونته که چرا چنین تصمیمی گرفته و نخواسته همه چیز را به نفع خودش کند،کار سختی است.

به گزارش کانون رسمی هواداران چلسی در ایران، یاران کونته نشان دادند که به سختی می توانند در ورزشگاه اتحاد حمله کنند و تنها امیدوار به اشتباه کردن بازیکنان سیتی بودند تا شاید به آنها یک ضد حمله بدهد و یا شاید یکی از بازیکنانشان بتواند جلوی دروازه حریف کاری خارق العاده کند.

این تمام چیزی است که کونته با خودش به بازی با سیتی برده بود. آنها در واقع دیدی نسبت به اعمال بازی خود نداشتند و یک یاس واقعی در عملکردشان بود. ما نمی دانیم چرا کونته در زمان بازی تغییری نداد و زمانی که ایده هایش جواب نداد باز هم کاری نکرد نتوانست متوجه شود که مشکل کار تیمش از کجاست.

کونته گفته است که او نمی خواسته به سیتی فضای زیادی بدهد، خب او در این باره موفقیتی نسبی داشت اما در خیلی از اوقات بازی چلسی نمی توانست بازی را مدیریت کند.

می توان نقشه حضور بازیکنان چلسی در نقاط مختلف زمین (سمت راست)‌ را با بازیکنان منچستر سیتی (چپ) مقایسه کرد تا تفاوت را فهمید
می توان نقشه حضور بازیکنان چلسی در نقاط مختلف زمین (سمت راست)‌ را با بازیکنان منچستر سیتی (چپ) مقایسه کرد تا تفاوت را فهمید

 

بازیکنان آنتونیو کونته هیچ پرسی نمی کردند و حتی به سعی نداشتند به بازیکنان سیتی نزدیک شوند، آنها یک عقب نشینی بزرگ داشتند. بازی را که نگاه می کردیم مخصوصا در نیمه دوم و زمانی که سیتی ۱-۰ جلو بود می توانستیم بفهمیم که زمان مناسبی برای تغییر است، نه تنها در روش اندیشه بلکه تغییری در تاکتیک های تیم.

شاید چلسی می توانست حداقل تلاشش را بکند، حداقل آن زمان می توانستند بازی باخته را با سری بالا به اتمام برسانند. کونته هیچ کار سختی نکرد ، با آنکه از این باخت ناراحت هستیم، اما این همان نتیجه ای بود که کونته و چلسی در این بازی استحقاقش را داشتند. بازی ای حوصله سر بر که برای سیتی سخت نبود، چرا که کنترل کل بازی را بر عهده داشتند.

چلسی در دفاع ماند و سیتی بازی را کنترل کرد

می توانیم با انتخاب بازیکنانی که کونته داشته است او چطور مهاجمانش را روی نیمکت نشاند و از ادن هازاردی که دوست ندارد مهاجم نوک باشد خواست تا مهاجم وسط بازی کند تا شاید در ضد حملات موثر باشد.

او از درینکواتر به جای انگولو کانته که مریض بود استفاده کرد. چیدمان چلسی همانی بود که آنها با آن به تساوی جلوی بارسلونا رسیده بودند و دوباره آنها مالکیت توپ را به حریف داده بودند.

تفاوتش با بازی بارسلونا این بود که چلسی توانسته بود در مقابل بارسلونا بیشتر به جلو برود، آنها پاداش کارشان را هم گرفته بودند و فاصله ای با پیروزی در برابر بارسلونا نداشتند.

شب یکشنبه چلسی در عمق دفاعش باقی ماند و به سیتی اجازه داد تا بازی را کنترل کند، آنها (سیتی) پاس های زیادی را رد و بدل کردند، چرا که چلسی این اجازه را به آنها داده بود. آخرین چیزی که جلوی سیتی می خواهید اتفاق بیافتد این است که با آنها اجازه بدهید در میانه میدان آزاد باشند، چرا که کار را برای یاران گواردیولا راحت کرده اید.

هر زمانی که سیتی در مقابل چنینی تاکتیک هایی چون در مقابل چلسی قرار گرفته است، توانسته یک هافبک آزاد در میانه میدان داشته باشد. فابرگاس و درینکواتر هم توان رو در رویی با بازیکنان با کیفیتی چون کوین ده بروین، داوید سیلوا و گوندوگان را نداشتند و سیتی همیشه یک هافبک آزاد داشت.

چلسی همچنین ۵ مدافع در مقابل ۳ مهاجم سیتی چیده بود. این به این معنی است که دو مدافع چلسی در حالت عادی بازی کاری نمی کردند و فضای بین مدافعان چلسی با هافبک هایشان خالی بود و به بازیکنان گواردیولا اجازه هر کاری را می داد.

 

مدافع قهرمانی باید بیشتر از این از خودش کیفیت نشان دهد

پاس های موفق چلسی با رنگ مشکی و نا موفق ها با رنگ زرد نشان داده شده است
پاس های موفق چلسی با رنگ مشکی و نا موفق ها با رنگ زرد نشان داده شده است

چلسی در تمام بازی در حال عقب نشینی کردن بود و وقتی آنها توپ را می گرفتند نمی توانستند رو به جلو بازی کنند، چرا که هیچ کسی جلو نبود که به آن پاس بدهند. در اکثر اوقات بازی اگر تمام بازیکنان آنها در نیمه تیم خودشان بدند و نگهداشتن توپ برایشان سخت شده بود. هیچ شگفت زدگی ای نیست که این بازی تنها ۱ گل داشت، چرا که همه بازیکنان چلسی در نیمه خودشان بودند و آنها تنها در نیمه دوم سه شوت به سمت دروازه سیتی داشتند که هیچکدام در چارچوب نبود.

آنتونیو کونته نظارگر این عملکرد تیمش بود و نمی توانست متوجه شود که مشکل کجاست و چه تغییری باید بدهد تا شانس های بیشتری خلق کنند. احتمال شکست آنها بیشتر بود چرا که سیتی تیم خوبی است اما چلسی حداقل می توانست به جای بازی کردن به یک روش آنها را کمی تحت فشار قرار دهد.

می توانیم درک کنیم اگر بعضی تیم ها در مقابل سیتی اینچنین بازی کنند، تیم هایی که در پایین جدول قراردارند. آنها کیفیت کمی دارند و فقط سعی می کنند حتی وقتی ۱-۰ عقب هستند اتوبوس را جلوی دروازه خود پارک کنند. اما چلسی مدافع عنوان قهرمانی است و آنها باید بهتر باشند، اینکه کونته و چلسی کاری در بازی برابر سیتی نکردند یک سر درد واقعی است.

چلسی چه کار متفاوتی می توانست انجام دهد؟

در دنیای فوتبال تیم های زیادی هستند که به روش چلسی در این بازی، فوتبال بازی می کنند، اما آنها در مقابل تیم های قوی تر سعی می کنند کار های متفاوتی انجام دهد تا کار را برای حریف سخت کنند. آنها در مقابل تیم های برتر با توپ های بلند بازی سازی می کنند و کار را سخت می کنند، چرا که برای تیمی چون سیتی کار را دشوار می کند و اجازه پاس دادن های متعدد را نمی دهد.

پاس های موفق سیتی با رنگ مشکی و نا موفق ها با رنگ زرد نشان داده شده است
پاس های موفق سیتی با رنگ مشکی و نا موفق ها با رنگ زرد نشان داده شده است

چلسی هم می توانست چنین برنامه ای داشته باشد، اما آنها سعی می کردند از هر توپی که بدست می آورند موقعیت بسازند، درست زمانی که تحت فشار هستند! اما وقتی مدافعان می توانند توپ را به کورتوا بدهد تا توپ را دور کند، چرا باید نباید این کار را بکنند؟‌مخصوصا وقتی بازیکنی چون ژیرو در زمین است که می تواند از توپ های هوایی به خوبی استفاده کند؟

وقتی توپ بلند دور کنید از دروازه دور شده است و نیازی نیست که توپ را در مصاف رو در رو برنده شوید و وقتی توپ بر می گردد شانس بردن توپ دوم را دارید، آن هم در نیمه زمین حریف، اگر این روش را انجام می دادند و می توانستند جواب بگیرند، حتما سیتی را از چیدمان منظمش خارج می کردند.

و در این روش چلسی می توانست آزاد تر باشد چرا که توپی روی زمین نیست که بتوانند فشار بیاورند. اما انگار روی نیمکت چلسی کسی نبود که چیزی به بازیکنان بگوید تا روش های مختلفی را امتحان کنند و این شاید همان دلیلی است که چلسی حتی عقب بود هم روشش را عوض نکرد.

بازیکنان چلسی که سعی می کنند از بحران خارج شوند هم مشخص است به برنامه های کونته اعتماد کرده اند که تمام آنها با اطلاعت از کونته، تمام طول بازی به کارهای تدافعی مشغول بودند.

 

اما برنامه چلسی برای آینده اش چیست؟ آنها همین روش را در نیوکمپ اجرا خواهند کرد، که به گفته رود گولیت اگر همین روش را ادامه دهند در نیوکمپ تبدیل به مرغ های کوچکی خواهد شد. اما در نیوکمپ آنها باید گل بزنند تا صعود کنند، پس باید دقت بیشتری روی توپ ها داشته باشند.

اگر آنتونیو کونته نتواند به تیمش کمک کند، خیلی واضح است در چلسی چه خواهد شد. آبی ها مثل همشهریشان آرسنال نیستند و بالافاصله کونته را اخراج خواهند کرد، کاری که با امثال مورینیو و آنجلوتی هم براحتی انجام دادند.

وقتی سرمربی تحت فشار باشد جو رختکن، جو غریبانه ای خواهد بود، بعضی از بازیکنان خوشحال هستند که او خواهد رفت و برخی هم فکر می کنند با مربی جدید بهتر خواهند بود. اما اگر باشگاه پشت کونته بیاستد تمام بازیکنان باید به درستی با کونته کار کنند و کمک کنند تا او از این شرایط خارج شود.

7 نظر
 1. ماهان گفت

  حالا کریستال می زنیم یادمون میره ..سخت نگیر (مشکل تیم ما بیشتر پدرو و موزس هستند(:

  1. Matin گفت

   موزس چه گناهی کرده بنده خدا؟؟؟؟

   بنظرم مشکل اصلی خریدهای بسیار اشتباه آقای کونته هست. (باکایکو، کریستنسن، رودریگر، ژیروید حتی موراتا

   در واقع مشکل تیم از دست دادن بازیکنانی مثل ماتیچ و کاستا و باتشوایی (بخصوص جایگزین کردن بازیکن پراشتباه و بی تجربه بنام کریستنسن با لوییز) هست.

 2. ناشناس گفت

  3

 3. ناشناس گفت

  0.5

 4. محسن گفت

  4.5

 5. علی ایام گفت

  امسال چلسی 8 بازیکن خریده که چهار بازیکن با مصدومیت یا بعد از مدت کوتاهی از مصدومیت و به زیرقیمت واقعیشون خریده شدن.پالمیری و بارکلی بعد از مصدومیت 6ماهه.باکایوکو بعد از مصدومیت و عمل جراحی زانو و ژیرود بهد از مصدومیت دوماهه. به علاوه خرید یک مهاجم جوانی که به مدت یکسال صرفا نیمکت نشین صرف بوده.بعضی دوستان درمورد خرید بازیکنا جوری حرف میزنن انگار اعتراضات خود کونته رو نشنیدن.بماند که خرید های دیگه (درینکواتر – زاپاکوستا) که دقیقه 90 خریده شدن هم همچین بازیکنای تاثیرگذاری نیستن.پارسال هم دو خرید روز آخر داشتیم(لوییز و الونسو) و خرید باتشوایی زمانی که کونته درگیر یورو 2016 بود و احتمالا روحش خبرنداشت.حالا مقایسه کنید با 500میلیون پوندی سیتی تو یه فصل و نیم خرج کرده و خریدهای اشتباه هم مثل نولیتو خیلی سریع بعد از یه فصل فروخته میشن تا مربی تیم به خودش زحمت نده و روی ارتقای کیفیت اون بازیکنی که خودش با میل خودش خریده وقتش تلف نکنه!! با این وجود بعضی از هوادارای چلسی انگار توهم دارن که کونته توی باشگاه حرف اول و آخر رو میزنه! واقعا غریب کونته! مربی که همه ما میدونیم از موزس و ویلیان و الونسو و..بازیکن بهتری ساخته و چوب اشتباهات یه بازیکن 21ساله رو میخوره که بهش اشکال میگیرن چرا به جای اون جوون گری کیهیل رو نمیزاری که مثل بازی واتفورد 4تا گل بخوری!! خانوم گرانوسکایا قبل از اینکه وارد چلسی بشه فرق کرنر و آفساید رو میدونستن جدا؟ حالا اعتبار همچین مربی بااستعداد سختکوش و باشخصیت نرمال تر از امثال مورینیو و گواردیولا داره تباه میشه و بهش تهمت ضدفوتبال میزنن درحالی که تیم همین مربی اصرار داره روی زمین بازی کنه و از عقب بازیسازی بکنه(باوجوداینکه بازیکناش توانایی و استعداد اینکار ندارن!) نه تاکتیک بزن زیرش اجرا مینکه و نه خطا روی بازیکنای مهم حریف.

 6. ناشناس گفت

  5

ارسال پاسخ

ایمیل شما برای دیگران نمایش داده نخواهد شد