حقایقی از تاریخ باشگاه

در ۱۰ مارس ۱۹۰۵ چندین نفر درکافه RIsing sun  واقع در جاده فولام با یکدیگر ملاقاتی داشتند و در آنجا بود که پایه های تشکیل باشگاه چلسی بنا نهاده شد.از آنجایی که تیم فوتبالی با نام فولام در آنجا  قبلا تشکیل شده بود ، تصمیم گرفته شد نام لندن ،کنزینگتون و استمفورد بریج اتخاذ شود.پیراهن آبی همراه شورت سفید و جوراب آبی تیره لباس تیم را تشکیل میدادند.

به دلیل اعتراضات باشگاه فولام و تاتنهام ، چلسی از ورود به لیگ جنوبی  بازماند پس آنها بجای آن ، برای ورودی  لیگ  فوتبال درخواست دادند و اینگونه بود که تاریخ چلسی شروع شد.

باشگاه ۹۳ سال در بالاترین سطح باشگاهی در انگلستان به رقابت پرداخت و ۶ بار برنده این رقابت ها شد و در آخرین بار هم تحت هدایت آنتونیو کونته این عنوان را بدست آورد.بعد از ۱۱۳ سال اکنون توجه شما را به حقایقی شناخته شده و کمتر شناخته شده از چلسی جلب می کنیم :

جان رابرتسون اولین مربی چلسی بود که در سال ۱۹۰۵ این سمت را بر عهده گرفت. او مربی بازیکنی بود که در نهایت 7 گل در 36 بازی به ثمر رساند.

چلسی در اولین بازی رسمی خود در تاریخ سپتامبر ۱۹۰۵ در یک بازی خارج از خانه در سطح دو مسابقات مقابل استوک پورت کانتی  ۰-۱ باخت.

چلسی اولین بازی خانگی خود را سه روز بعد از آن مسابقه مقابل لیورپول 0-4 برد.

چلسی اولین تیم انگلیسی بود که به رقابت های UEFA European Cup  راه یافت و در آن رقابت ها در سال 55-1954 در سطح اول به قهرمانی رسید.(با وجود اینکه FA به چلسی اجازه شرکت در آن مسابقات رو نداده بود)

در سال ۱۹۳۰ چلسی در یکی از اولین  فیلم های فوتبالی به نام The Great Game حضور داشت. مهاجم سابق چلسی “جک کاک” ستاره آن فیلم بود و چندین صحنه از فیلم صحنه هایی از استمفوردبریج ، زمین بازی، اتاق فنی و رختکن را شامل می شد و بازیگران مهمان شامل برخی بازیکنان چلسی از جمله آندره ویلسون, جورج میلز, سم میلیتون بودند.

بیشترین تعداد تماشاگر باشگاه در یک بازی رسمی مربوط به بازی مقابل آرسنال در تاریخ ۱۲ اکتبر ۱۹۳۵ در سطح یک جزیره بود که تعداد ۸۲۹۰۵ نفر این بازی را از نزدیک تماشا می کردند با این حال بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر در بازی دوستانه مقابل دینامومسکو در تاریخ ۱۳ نوامبر ۱۹۴۵ به تماشای بازی از نزدیک  پرداختند.

رون هریس بیشترین تعداد بازی برای چلسی را بین سال های ۱۹۸۰-۱۹۶۱ انجام داد که شامل ۷۹۵ بازی در سطح اول مسابقات می باشد.

شعار ‘The Liquidator’ از Harry J Allstars قبل از شروع بازی های خانگی و در استمفوردبریج شنیده می شود.

چلسی ادعای این را دارد که به عنوان  اولین تیمی که از آهنگ(سرود) در مسابقات فوتبال استفاده کرد می باشد.

چلسی در دسامبر ۱۹۹۹ در بازی مقابل ساوتهمپتون اولین تیم انگلیسی لقب گرفت که تمام بازیکنان ترکیب اولیه خود را بازیکنان خارجی تشکیل می داندند

چلسی فصل ۲۰۰۵-۲۰۰۴ فصلی فوق العاده رقم زد که چندین رکورد در این فصل جابجا شد که از جمله آن ها می توان به کمترین گل خورده در یک فصل (۱۵) اشاره کرد.

در مه ۲۰۰۷ چلسی تبدیل به اولین تیمی شد که در استادیوم بازسازی شده ومبلی فاتح FA Cup  شد همچنین آنها آخرین باشگاهی بودند که آنرا در ومبلی قبل از بازسازی نیز برده بودند.

چلسی در فصل ۲۰۱۰-۲۰۰۹ تبدیل به اولین باشگاهی در انگلیس شد که در یک فصل ۱۰۰ گل به ثمر رسانده.

چلسی رکورد دار بازی بدون باخت در خانه که شامل ۸۶ بازی بین تاریخ ۲۰ مارس ۲۰۰۴ تا ۲۶ اکتبر ۲۰۰۸ می باشد.

چلسی در سال ۲۰۱۲ اولین تیم لندنی شد که لیگ قهرمانان اروپا را برنده شده است.

چلسی همچنین اولین تیم انگلیسی است که هر چهار جام اروپایی را برده است.

نماد طلسم چلسی شیری است که از لوگو باشگاه الهام گرفته شده است.

در ژولای ۲۰۰۵ لباس های بازیکنان از اسمفورد بریج دزدیده شد.

استمفورد بریج از روز اول خانه ی آبی ها شد و قدیمی ترین استادیوم لیگ می باشد.

شعار چلسی “Blue is the colour” به مقام پنجم در جشنواره موسیقی لندن در سال ۱۹۷۲ رسید.

برایان آدامز عضو گروه موسیقی کانادایی و یک هوادار مشتاق چلسی قطعه  We’re Gonna Win از آلبوم Till I Die 18 موسیقی اش را به باشگاه اختصاص داد.

چلسی رکورد نقل و انتقالات بازیکنان انگلیس را با قراردادی به ارزش ۵۰ میلیون پوند برای فرناندو تورس از لیورپول را شکست.

فرانک لمپارد با ۲۱۱ گل زده رکورد دار بیشترین تعداد گل در باشگاه است.

همچنین دیدیر دروگبا با ۳۶ گل زده رکورد دار گل های اروپایی باشگاه است.