رومان آبراموویچ

رومن آرکادیویچ آبراموویچ متولد ۲۴ اکتبر ۱۹۶۶، مالک باشگاه چلسی است. وی متولد خانواده ای یهوی است که اصالتا ساکن تاوراگه شهری از لیتوانی می باشند و نام خانوادگی اصلی آن ها آبرامویچوس می باشد. پدر او یک مدیر دفتر و پدر بزرگش بیزینسمن بوده اند.

رومن از سال ۱۹۹۶ یکی از نزدیکان به رییس جمهور وقت روسیه، بوریس یلتسین بوده و در آپارتمانی داخل کاخ کرملین و نزدیک به خانواده رییس جمهور زندگی می کرده است.

آبراموویچ اولین شخصی بود که به یلتسین پیشنهاد کرد که ولادیمیر پوتین جانشینش شود. وقتی پوتین کابینه وزارت خود را معرفی کرد، آبراموویچ از تک تک کاندیدا ها قبل از انتصاب، مصاحبه گرفت. او همیشه یکی از نزدیکان ولادیمیر پوتین باقی خواهد ماند، حتی مدودوف نیز توسط مالک چلسی به پوتین پیشنهاد شده بود.

در کاخ کرملین، آبراموویچ به نام آقای الف شناخته می شود.

آبراموویچ بیش از هر روس دیگری به خیریه ها کمک می کند. از سال ۱۹۹۹ او بیش از ۲.۵ بیلیون دلار برای ساخت مدرسه، بیمارستان ها و … خرج کرده است.

۱ ژولای ۲۰۰۳ بود که اعلام فروش چلسی به رومن ابراموویچ، جهان را تحت شعاع قرار داد و دورانی جدید در فوتبال انگلستان آغاز شد. پس از مدت ها مذاکره، ۵۰.۰۹ درصد از سهام باقی مانده دهکده چلسی از کن بیتس، رییس وقت باشگاه و دیگر مدیران خریداری شد. این به معنای کنترل کامل مرد روس بر باشگاه ۹۸ ساله انگلیسی بود.

در آن دوران بسیاری از هواداران تیم های دیگر امیدوار بودند که علایق آبراموویچ گذرا باشند،‌ ولی اینطور نبود. در همان سال ۲۰۰۳ خرید های گران قیمت مرد لج باز و محبوب میان طرفداران چلسی آغاز شد. گلن جانسن اولین خرید رومن بود، سپس دیمن داف، وین بریج و ژرمی با یکدیگر در کنار کلودیو رانیری سرمربی وقت چلسی، در کنفرانس خبری به طور هم زمان معارفه شدند.

جو کول و خوان سباستین ورونن نیز با همدیگر به هواداران معارفه شدند و سپس آدریان موتو و هرنان کرسپو خریداری شدند تا لرزه بر اندام تیم های لیگ برتر بیفتد.

در نهایت هم کلودیو ماکه له له در پایان این تابستان دیوانه کننده برای لیگ برتر، آبی پوش شد تا رسانه ها مملو از نام چلسی و آبراموویچ شوند و هواداران چلسی نظری مثبت نسبت به آتیه باشگاه داشته باشند. رومن آبراموویچ در ۱۰ سال اول حضورش در چلسی ۱۱ جام بزرگ برای چلسی برد.

در سال ۲۰۰۴ بود که لوگوی باشگاه بار دیگر تغییر کرد و همان لوگوی دوست داشتنی دهه ۱۹۵۰ شد تا هواداران باز هم دلیلی برای لبخند زدن داشته باشند.

آبراموویچ ساختار باشگاه را به طور کلی بهبود بخشید و در دسامبر ۲۰۰۴ چلسی به کمپ تمرینی مجهر کوبهام منتقل شد و در آگوست ۲۰۰۸ نیز با حضور آبراموویچ از آکادمی تاثیر بر انگیز باشگاه که در کنار ساختمان مربوط به تیم اصلی بود، پرده برداری شد. آبراموویچ می خواست که جدای از خرید بازیکن،‌چلسی را در عرصه معرفی بازیکنان نیز قدرتمند سازد. قهرمانی تیم جوانان در رقابت های داخلی و اروپایی گواهی بر موفقیت ابراموویچ در این زمینه است.

وی همچنین با قدرتمند کردن تیم بانوان و تبدیل آن به یکی از ۸ تیم سوپر لیگ، نشان داد که هدف او، سربلندی باشگاه در تمام زمینه هاست. همچنین به کمک آبراموویچ خیریه و انجمن چلسی تشکیل شد.

طبق گفته نشریه فوربس، آبراموویچ هم اکنون با ۷.۸ بیلیون دلار سرمایه، ۱۳۷مین مرد ثروتمند جهان است.