سال ۲۰۰۹، در روزی که بارسلونا و یوفا توانستند با ناداوری چلسی را از رسیدن به فینال باز دارند

روزی که داور داوری نکرد

چهارشنبه شش می ۲۰۰۹ ، ورزشگاه استمفوردبریج و هواداران چلسی شاهد حذف نا منصفانه تیمشان در نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا بودند. آنها که توانسته بودند با امید از نیوکمپ و از میهمانی بارسلونا با نتیجه ۰ بر ۰ به خانه بازگردند ، چشمشان به تیم گاس هیدینگ ( سرمربی وقت چلسی ) بود ، هرچند چلسی توانسته بود تیمهایی چون آس رم ، یوونتوس و لیورپول را از سد راهش کنار بزند ، باید بازی متفاوتی را برابر کاتالان ها انجام می داد ، کاری که گاس هیدینگ به خوبی می توانست به تیم و بازیکنانش منتقل کند .

چلسی بارسلونا

بازی با هیجان بسیار شروع شد و هر دو تیم دوست نداشتند توپی از خط دروازه یشان عبور کند ، اما در دقیقه ۹ بازی بود که ویکتور مالدز ، سنگربان تیم بارسلونا توانایی مهار ضربه فوق العاده مایکل اسین را نداشت و توپ با قدرت و به زیبایی دروازه بارسلونا را لرزاند تا فینالیست سال گذشته لیگ قهرمانان اروپا امید داشته باشد تا شاید این بار قهرمانی را به لندن بیاورد.
چلسی خیلی زود برنده بازی شده بود و همچنان سوار بر بازی ، بارسلونایی هایی که همه دوست داشتند برنده شوند شاهد حملات و حرکات تاکتیکی آبی های لندن بودند. اما این حملات برای شکست دادن بارسلونا و حفظ نتیجه کافی نبود ، چرا که تام هنینگ اوربو ( داور نروژی بازی ) به دلایل نا مشخصی خطا های مکرر بازیکنان بارسلونا که گویی از اشتباهات داوری با خبر بودند را نمی گرفت .
پنالتی اول: دقیقه ۲۴ – حرکت تند و تیز مالودا از جناح چپ که از میانه میدان خود را به گوشه محوطه جریمه کاتالان ها رساند و با یک سر توپ زیبا ، دنیل آلوز ( مدافع وقت بارسلونا ) را از فریب داد ، اما مالودا را با خطا متوقف کردند که اوربو آن را بیرون محوطه جریمه تشخیص داد .
پنالتی دوم: دقیقه ۲۶ – پاس پشت مدافعان فرانک لمپارد به دیدیر دروگبا رسید و او نیز به سرعت به سوی دروازه بارسلونا در حرکت بود که آبیدال ( مدافع وقت بارسلونا ) از پشت خود را به نزدیکی دروگبا رساند و او را با خطا متوقف کرد که از دید داور این خطای داخل محوطه جریمه ، خطا نبود!
نیمه دوم باز هم چلسی شروع خوبی داشت ، با میانه داری لمپارد در زمین و حرکت های تند و تیز دروگبا و مالودا در خط حمله تیم چلسی بار ها برای بارسلونایی ها مشکل ساز شد و در شروع نیمه دوم دروگبا یک تک به تک را که ثمره زحمت آنلکا بود را به بدن دروازه بان حریف کوبید و در برگشت مالودا نتوانست توپ را وارد دروازه حریف کند.

چلسی بارسلونا
پنالتی سوم: دقیقه ۵۶ – باز هم پاس پشت مدافعان از لمپارد به دروگبا رسید و او نیز با درگیری فیزیکی فراوان توپ از یایا توره ( هافبک وقت بارسلونا ) ربود و به سمت دروازه حریف براه افتاد که تا به محوطه جریمه رسید ، توره از پشت تکلی خشن رفت و توپ و پای دروگبا را با هم زد ، که باز هم داور این صحنه را خطا تشخیص نداد تا بازی ادامه یابد و دروگبا افسوس اشتباهات داوری .

حرکت تند و تیز آنلکا و فرار از دست مدافعان بارسلونا دلیلی بود تا آبیدال با یک خطای محسوس ستاره فرانسوی چلسی را سرنگون کند و داور را مجبور کند کارت قرمزش را به سوی او بگیرد.
پنالتی چهارم : دقیقه ۷۶ – آنلکا به زیبایی از یایا توره عبور می کند و به سمت دروازه والدز می دود ، اما توره دست او را می گیرد و در چند صحنه او را هول می دهد ، که باز هم از دید داور خطایی صورت نگرفته است.
پنالتی پنجم: دقیقه ۸۱ – نیکولاس آنلکا که می خواست پیکه ( مدافع وقت بارسلونا ) را یک دریبل دو طرفه بزند ، شاهد پنالتی دیگری بود که توسط داور وسط این دیدار گرفته نمی شد ، پیکه توپ را با دستش در محوطه جریمه متوقف کرد تا شایعه حمایت یوفا از بارسلونا بیش از پیش شود.

در دقایق اضافه بازی بود که بارسلونا توانست در دقیقه ۹۳ بازی را به تساوی ۱ بر ۱ برساند تا نتیجه مناسب برای صعود خود به فینال لیگ قهرمانان را بدست آورد ، در این هنگام پپ گواردیولا ( سرمربی وقت بارسلونا ) نمی دانست چه کاری باید انجام دهد و تنها در ورزشگاه استمفوردبریج می دوید و فریاد می زد.
پنالتی ششم: دقیقه ۹۰+۶ – همه ناراحت بودند ، می خواستند به داور و بارسلونا بفهمانند که حقشان خورده شده است ، ضربه کرنری برای چلسی بدست آمد ، پتر چک هم دروازه اش را رها کرده بود و در محوطه بارسلونا منتظر توپ بود ، لمپارد کرنر را فرستاد و توسط مدافعات بارسلونا به طور ناقص دفع شد و توپ در گوشه محوطه به بالاک رسید ، خود را آماده شوت زدن می کرد و هواداران منتظر گل ، شوتش را سرضرب زد ، اما دستان ساموئل اتوئو ( مهاجم وقت بارسلونا ) در محوطه جریمه مانع عبور توپ شد ، اما داور که به نظر از نتیجه بازی راضی بود باز هم دستور به ادامه بازی داد که ادامه آن دیگر منجر به اتمامش می شد.بالاک عصبانی به دنبال اوربو می دود و سرش فریاد می زند ، دیگر کسی نمی تواند این داور و داوری را تحمل کند،
داور سوت بازی را زده است ، بارسلونایی ها که خودشان هم می دانند شانس و داور آن ها را به فینال برده است خوشحالی می کنند و بازیکنان چلسی دور داور را گرفته اند م سرش فریاد می زنند ، دروگبا واقعا عصبانی است ، رو به دوربین تلویزیون می کند و می گوید این یک تبانی واقعی است … هرچند از ادبیات خوبی استفاده نمی کند ، اما حرف دل هواداران را جلوی دوربین ها زده است.

چلسی بارسلونا

همه ماتشان برده است … نمی دانند چه شده، آن هم موقعیت ، آن همه پنالتی ، در آخر شادی بارسلونا ؟ این قانون داوری نبود ! به قول خیلی از کارشناسان این داوری پر از اشتباهات بود و چلسی تیم برتر آن بازی بزرگ.
بعد از بازی بوسینگوا در مصاحبه ای گفت که “داور دزد بود و پنالتی های چلسی را دزدید.” ، بوسینگوا که مصاحبه های زیادی انجام نمی دهد اینبار سخن گفته است و باید منتظر جریمه های یوفا باشد.
گاس هیدینگ در مصاحبه هایش اشاره هایی به داوری می کند ، اما روی حرکت دروگبا مانور می دهد و می گوید که او حق داشته چنین حرکتی انجام دهد.
شب بازی خبر رسید که میلیون ها نفر تام اوربو را تهدید به مرگ کرده اند ، برای همین مسئولان یوفا و پلیس انگلستان تصمیم گرفتند او را شبانه و بدون اطلاع قبلی و دقیقا چند ساعت پس از حضورش در استمفوردبریج از لندن خارج کردند.
اکنون از آن بازی زمان زیادی گذشته است ، اما یاد و خاطره آن بازی تلخ برای ما همچنان باقی است و نمی توانیم آن را فراموش کنیم.

چلسی بارسلونا

سال ۲۰۰۹ ، بازی برگشت مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا
ترکیب چلسی در این دیدار : پتر چک ، خوزه بوسینگوا ، الکس ، جان تری ( کاپیتان ) ، اشلی کول ، فرانک لمپارد ، مایکل اسین ، میشائیل بالاک ، نیکولاس آنلکا ، دیدیر دروگبا ( ۷۲ – ژولیانو بلتی ) ، مالودا

سرمربی : گاس هیدینگ

بازیکنان ذخیره و استفاده نشده چلسی : هنریکه هیلاریو ، برانیسلاو ایوانوویچ ، فرانکو دی سانتو ، جان اوبی میکل ، سلامون کالو ، مایکل مانسینه
اخطاری ها : مایکل اسین ، الکس ، میشائیل بالاک ، دروگبا

نحوه نصب وب اپلیکیشن پیشرو

برای استفاده از وب اپلیکیشن پیشرو از طریق مرورگر سافاری وارد شوید!

۱. دکمه Share را در نوار پایین کلیک کنید.

۲. گزینه Add to Home Screen را فعال کنید.

۳. در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.

Add

نحوه نصب وب اپلیکیشن پیشرو

۱. دکمه More را در نوار بالا کلیک کنید.

۲. گزینه Add to Home Screen را فعال کنید.

۳. در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.

Add
کانون رسمی هواداران چلسی در ایران
برای نصب لمس کنید
و انتخاب
افزودن به صفحه اول
ادامه دادن در مرورگر