الماسی که دریای سرخ را تکه تکه کرد

تحول حاصل شده در ویکتور موزس و تبدیل وی به یک هافبک-مدافع راست مستحکم نه تنها هواداران چلسی بلکه خود آنتونیو کونته را هم شگفت زده کرده است.

به گزارش کانون رسمی‌ هواداران چلسی در ایران، ویکتور موزس در چهار سال گذشته بازیکنی سرگردانی بود که از تیمی به تیم دیگر نقل مکان می‌‌کرد. حتی به ثمر رساندن ۱۰ گل توسط این بازیکن در فصل اول حضورش در چلسی زیر نظر دی متئو هم نتوانست جایگاه محکمی برای بال چپ چلسی که با ۹ میلیون پوند از ویگان به چلسی پیوسته بود پیدا کند. وی در این چهار سال سابقه پوشیدن پیرا‌هن لیورپول، استوک و وستهم را دارد که هیچکدام تجربه موفقیت آمیزی برای این بازیکن نبود.

در ۲۵ سالگی شاید اگر هر بازیکن دیگری جای موزس بود به این نتیجه می‌‌رسید که چلسی و این سرگردانی شرایط مناسبی برای پیشرفتش مهیا نکرده اند. اما ورود کونته به چلسی این معادلات را به هم زد. موزس از یک هافبک تهاجمی راست یا چپ به یک مدافع‌-هافبک راست فوق العاده تبدیل شده است. این تغییر سبک در بازی این بازیکن حتی کونته را هم به وجد آورده است.

” فکر می‌‌کنم موزس یک سورپرایز بزرگ برای ما بود. چون ما وی را به عنوان یک بال راست یا چپ می‌‌شناسیم اما وی در پست جدیدش فوق‌العاده بوده است.” این‌ها صحبت‌های سرمربی ایتالیائی چلسی در مورد شماره ۱۵ تیمش پس از پیروز ۲-۰ مقابل ساوتهمپتون بود.

“معتقد هستم نقش موزس در سیستم بازی چلسی بسیار نقش مهمی‌ می‌‌باشد. شما باید توانایی‌ بدنی و کیفیت خیلی‌ خوبی‌ داشته باشید تا بتوانید در پست هافبک‌-مدافع بازی کنید. من از این بازیکنان توقع حضور در هر دو فاز دفاع و حمله را دارم که کار سختی است.”

این همان دلیلی‌ است که در نونهالی کریستال پالاس این بازیکن را به عنوان یک مهاجم آینده دار و با استعداد از مدرسه فوتبال نوربری پارک به خدمت گرفت. وی بعد‌ها تبدیل به کاپیتان زیر ۱۴ ساله‌های کریستال پالاس شد و در جام حذفی موفق شد تمام ۵ گل تیمش مقابل گریمسبی سرخپوش را به ثمر برساند. فردای آن‌ روز ‘گریمسبی ایونینگ تلگراف’ در تیتر خود نوشت:`موزس مقدس! بازیکنی که دریای سرخ را تکه تکه کرد`

موزس در ۱۶ سالگی برای اولین بار در تیم بزرگسالان پالاس به میدان رفت. وی پس از ۲ سال و نیم به ویگان منتقل شد. چند سال بعد زمانی‌ که چلسی به دنبال بازیکنان جوان هجومی بود موزس را به خدمت گرفت. درست همانند هازارد و اسکاری که یک سال هم از موزس جوان تر بود.

در مورد ویکتور موزس این ایراد وارد است که اگر چه موفق شده در تمام تیم‌هایی‌ که بازی کرده گلزنی کند، تنها شبحی از دوران نوجوانیش بوده است. اما کونته پس از گذشت سال‌ها نشانه های یک هافبک‌-مدافع دونده که به درد سیستم ۳-۴-۳ می‌‌خورد را در این بازیکن دیده است.

موزس بسیار بازیکن تندی است، وی از بنیه و استقامت قوی ای برخوردار است و در فاز تدافعی هم خوب عمل می‌‌کند. قدرت تبدیل دفاع به حمله همراه با دریبل و حمل توپ خوب موزس چندین بار مقابل سوتهمپتون به چشم آمد.

موزس در این باره می‌‌گوید:”من قبلاً در این پست بازی نکرده ام. فقط به چیز‌هایی‌ که مربی‌ از من می‌‌خواهد گوش می‌‌دهم. در هر بازی که به میدان می‌‌روم می‌‌خواهم بهتر از بازی قبل باشم و به پیشرفت فکر می‌‌کنم. هر چه بیشتر در این پست بازی کنم، تجربه‌ام بالاتر می‌‌رود. از فوتبالم در حال حاضر واقعا لذت می‌‌برم.”

“می‌ خواهیم همیشه در بازی‌ها طوری بازی کنیم که غافل گیر نشویم. در تمرینیات مربی‌ تمام حواسش به ما هست که استحکام دفاعیمان را در همه دقایق حفظ کنیم. در حال حاضر همه شرایط خوب است. اما باید منتظر بازی‌های سختمان باشیم.”