داستان رابطه پیچیده هازارد و مورینیو

خوزه مورینیو می تواند مهربان باشد، هازارد به خوبی این را می داند. بهترین روز های بازی ادن هازارد زیر نظر سرمربی حال حاضر منچستر یونایتد بوده است.

به گزارش کانون رسمی هواداران چلسی در ایران، به فصل ۱۵-۲۰۱۴ برگردیم، وقتی که هازارد در آستانه پیوستن به کریستیانو رونالدو و لیونل مسی به عنوان یکی از سه بازیکن برتر جهان بود، آن زمان سرمربی چلسی عادت داشت که در صحبت های خود با تیمش،‌ به هازارد بیش از هر کس دیگر اشاره کند.

اگز چلسی باید برابر بازیکنی که فراتر از حد معمولی بود بازی می کرد، مورینیو جلوی همه اعضای تیم برای ریختن ترسشان می گفت: “این بازیکن مارادونا نیست، مسی هم نیست.” سپس اضافه می کرد: “همینطور هازارد هم نیست!”

این که فردا در رختکن یونایتد قرار است به بازیکنانش جهت متوقف کردن هازارد چه بگوید، یک نقطه مبهم است. ماه گذشته در یک چهارم نهایی اف ای کاپ در استمفوردبریج، به نظر می رسید که به شاگردانش گفته باشد: “او را از زمین بازی بیرون بیندازید.” که اتفاقا خیلی هم جواب داد،‌ آندر هررا در همان نیمه اول اخراج شد.

هازارد بار دیگر می تواند درخشش داشته باشد، کاری که همیشه انجام می دهد و این در حالیست که باشگاه سابق مورینیو در این صورت یک قدم دیگر به قهرمانی در لیگ برتر نزدیک خواهد شد. با این حال اگر به فصل ۱۵-۲۰۱۴ برگردیم زوج هازارد و خوزه را کسی دوست نداشت. خوزه کسی بود که خودش را آقای خاص نامیده بود و هازارد که وقتی در لندن قدم می زد، ممکن بود مردم فکر کنند که یک بچه مدرسه روست که با کوله پشتی خود در حال قدم زدن در شهر است. با این حال گرمای خاصی در رابطه بین این دو وجود داشت.

مورینیو مشکلاتی در رابطه اش با جوان خوش آتیه آن روز ها به وجود می آورد. طبق گفته برخی از نزدیکان به ستاره بلژیکی، بارها این سرمربی پرتغالی به هازارد گفته بود که به اندازه کافی خوب نیست که در جمع بهترین ها باشد و این که روزی او را خواهد فروخت!

به ۱۴-۲۰۱۳ برگردیم، جایی که هازارد هنوز در حال ساخت بود و مشخصا کنایه های مورینیو در گوشش وز وز می کرد، سر تمرینات چلسی خوزه رو به بازیکنانش می کرد و می گفت: “امروز ۱۰ نفره بازی کردیم” و همه می دانستند که روی حرف خوزه با کیست.

هیچ شکی وجود ندارد که افت و خیز فرم هازارد، از فوق العاده به ضعیف و سپس دوباره عالی، به رابطه نزدیکش با خوزه مورینیو و روش های مدیریت منحصر به فرد او بر می گردد. شاید دلیلش این باشد که خوزه خیلی هازارد را هل داد،‌ دلیلش هم یک چیز بیشتر نیست، خیلی رویش حساب می کرد!

بعد از همه این داستان ها تابستان ۲۰۱۵، مورینیو در کنفرانس خبری خود هازارد را تشویق کرد که به استاندارد های مسی برسد، این پیام را بعدا به صورت شخصی نیز به خود هازارد گفت. مورینیو کاملا باور داشت که چنین چیزی ممکن است.

او به هازارد گفت: “تو مسی جدید من هستی!” ولی به نظر می رسد این انتظارات ستاره چلسی را زیر و رو کرد و وقتی هم که نیش و کنایه های خوزه دوباره شروع شد،‌ ادن قصه ما بیمار شد. با این وجود خود بازیکن اقرار کرد که مشکلاتی با مورینیو داشته، ولی علاقه این دو به همدیگر همچنان باقی مانده است.

هازارد به روزنامه ای بلژیکی گفت: “لحظات زیبای فراوانی را باهم داشتیم، و البته چند اتفاق بد هم بود. دو فصل اول زیر نظر او فوق العاده بود. مشتاق کار کردن با بهترین مربی دنیا بودم. چیز عجیبی بود. خصوصا در سال دوم که خیلی خوب بازی کردم، ما با هم همه چیز را بردیم. فصل سوم…چگونه بگویم…کمی پیچیده تر بود. تیم مسیر درست را پیدا نمی کرد، من هرگز به سطح سال گذشته نرسیدم و این باعث ایجاد چند سو تفاهم شد. بین همه ما. جدا از آن چه گفته و نوشته شد، من همیشه رابطه خوبی با مورینیو داشتم. هرگز مشکل بزرگی نداشتیم. چند ماه آخر او از من انتظارات بیشتری داشت ولی این طبیعی بود. به دلایل فراوان نتوانستم خوب بازی کنم. مقصر من و تیم بودیم. نتوانستیم پاسخگو باشیم و پیامد های زیادی هم داشت. من همیشه از مورینیو ممنون خواهم بود. او کسی است که نقش زیادی در کارنامه من دارد. او یاد گرفت که از من تعریف کند، در ابتدا کار برای من سخت بود ولی همه مربیان در ابتدا برای شناختن من زمان لازم دارند.”

“معمولا هفته اول می گویند: ادن چیزی برایش اهمیت ندارد، ادن نمی خواهد تمرین کند، ادن احمق است! من فقط می خواهم از خودم لذت ببرم، حتی وقتی به سختی تمرین می کنم. این گاهی اوقات باعث مشکل می شود ولی مورینیو از ابتدا اعتماد به نفس مرا بالا برد.”

با این حال، این فصل کاملا متفاوت بوده است. هازارد نامزد دریافت جایزه بازیکن برتر سال شده است. رقابت بین او و انگولو کانته خواهد بود.

“با توپ و بدون توپ، ادن خیلی عالی برای تیم تلاش می کند. چه وقتی توپ را داریم چه وقتی دست حریف است. ادن دارد تبدیل به یک بازیکن کامل می شود که برایش فوق العاده است.” این صحبت های سرمربی جدید چلسی، آنتونیو کونته بود.

این بازیکن کامل همان چیزی بود که خوزه برای هازارد می خواست ولی نتوانست به آن دست یابد. وقتی کونته هازارد را در تور تابستانی امریکا کنار خود می دید، با بازیکنی رو به رو بود که اعتماد به نفسش به خاطر رفتار خوزه مورینیو خرد شده بود.

باید ستاره تیمش را بازسازی می کرد. وقتی در مورد بازسازی هازارد از کونته پرسیده شد وی جواب داد: “به نظرم صحبت کردن با بازیکنانتان خیلی مهم است. به نظرم پیدا کردن لحظات مناسب جهت صحبت کردن با آن ها بسیار مهم است. در آغاز فصل این کار مهم است ولی همچنین در طول فصل وقتی حس می کنید عطش و تمرکز آن ها کم شده هم لازم است. وقتی نتیجه ای خوب می گیرید، طبیعیست که تمرکز آن ها کمی از قبل پایین تر می آید.”

کونته هم می دانست که هازارد بازیکنیست که باید جهت ارائه بهترین بازی خودش، به جلو هل داده شود. به نظر می رسد که امسال صحبت ها با هازارد کاملا بهتر بوده و گرمای بیشتری به دل جوان بلژیکی داده است.

مشخص است که هازارد، سوپر استار کاملا متفاوتی نسبت به بقیه است. پدر او، تیری در گفتگو با روزنامه ای بلژیکی گفت: “در مدرسه، ادن همیشه از رسیدن به ۶۰ درصد چیزی راضی بود. با خودش می گفت چرا باید بیشتر شود؟ او اینگونه زندگی می کند. او از کاری که انجام می دهد راضی است. او لزوما نیاز ندارد که بهترین یا قوی ترین باشد. به نظرم این یک نکته مثبت است. برایش مهم نیست خودش گل بزند یا هم تیمی هایش. او می خواهد برنده شود ولی روی این وسواس ندارد. نه به هر قیمتی. او با این ذهنیت بزرگ شده و هرگز عوض نمی شود.”

قبول این داستان برای خوزه مورینیو سخت خواهد بود. مورینیو بعد از شکست برابر لستر در ماه دسامبر ۲۰۱۵ اخراج شد، جایی که هازارد با خاطر مصدومیت درخواست تعویض داد و این در حالی بود که مربی او را تشویق به ادامه بازی می کرد.

چند روز بعد از این که خوزه اخراج شد، بین این چند پیام رد و بدل شد. هازارد گفته بود که در مورد این اتفاق احساس مسئولیت می کند و این که نتوانسته به بهترین شکل بازی کند. مورینیو هم در جواب گفته بود که “خودت و خانواده شگفت انگیزت موفق باشید.”

یک شنبه در الدترافورد، برای بار سوم ادن و خوزه مقابل هم قرار می گیرند و هازارد مطمئنا برای درخشش به میدان خواهد رفت و با تمام قدرت مقابل خوزه بازی خواهد کرد، مورینیو حتما می داند که داستان از این قرار خواهد بود و هازارد آماده را بهتر از هر کسی می شناسد، پس تمام تلاشش را برای متوقف کردن جوانی که زیر نظر او بزرگ شد، انجام خواهد داد…

نحوه نصب وب اپلیکیشن پیشرو

برای استفاده از وب اپلیکیشن پیشرو از طریق مرورگر سافاری وارد شوید!

۱. دکمه Share را در نوار پایین کلیک کنید.

۲. گزینه Add to Home Screen را فعال کنید.

۳. در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.

Add

نحوه نصب وب اپلیکیشن پیشرو

۱. دکمه More را در نوار بالا کلیک کنید.

۲. گزینه Add to Home Screen را فعال کنید.

۳. در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.

Add
کانون رسمی هواداران چلسی در ایران
برای نصب لمس کنید
و انتخاب
افزودن به صفحه اول
ادامه دادن در مرورگر