جوانان چلسی

سیاست چلسی در مقابل جوانان چیست؟

آکادمی بازیکن پروری چلسی در سال های اخیر بهترین بوده و سوال این است که چه زمانی این جوانان خود را در تیم اصلی می بینند و سیاست چلسی مقابل این جوانان چیست؟

به گزارش کانون هواداران چلسی در ایران، تیم جوانان چلسی حرکت ارزشمند خود را تا پایان رقابت های اف ای کاپ پیش برد تا توانست برای چهارمین بار متوالی در چهارشنبه جشن قهرمانی خود را در استمفوردبریج بگیرد. سوالی که در فکر و ذهن بسیاری از طرفداران چلسی است این است که آیا ما این بازیکنان با استعداد را در تیم اصلی می بینیم؟
جوانان آبی پوش چلسی با دو برد خود در برابر جوانان منچسترسیتی که با نتیجه مجموع ۲-۶ به پایان رسید ، توانستند عنوان بهترین آکادمی را دوباره از آن خود کنند.
منچسترسیتی با دریافت گل های متعددی که توسط تروو چالوبا، ایکه اوگبو، کالوم هادسون اودوی، دوژان استرلینگ و کول داسیلوا زده شدند شکست سختی خورد. این پیروزی مهم برای چلسی درحالی رقم خورد که آنتونیو کونته در کنار رومن آبراموویچ نظاره‌گر​بازی بودند اما با وجود این درخشش به نظر می آید هنوز کنته نقشه ای برای ارتقای این بازیکنان به ترکیب تیم اصلی ندارد.
میسون مونت ، کاپیتان تیم زیر هجده سال چلسی که جام قهرمانی اف ای کاپ را بالای سر برد گفته : ” [حضور سرمربی تیم اصلی] به همه ما اعتماد به نفس داد. ”
آیا مونت و دوستانش هم می توانند به آینده خود در چلسی امیدوار باشند؟ اگر به کاپیتان های سابق تیم جوانان چلسی که فاتح اف ای کاپ شدند بنگریم ، متوجه خواهیم شد که آنها راهی تیم اصلی شده اند. روبن لوفتوس چیک و ناتانیل چالوبا افتخار قهرمانی در اف ای کاپ را در تیم جوانان چلسی داشته اند و به تیم اصلی هم آمده اند ولی نکته این است که آنها بیشتر فصل نیمکت نشین بودند. این دو بازیکن از مهمترین بازیکنانی اند که کاپیتان تیم جوانان شدند در حالی که جیک‌ کلارک سالتر و چارلی کولکت به صورت قرضی در لیگ دسته یک انگلیس توپ می زنند.
کانر کلیفورد در سال ۲۰۱۰ جام قهرمانی اف ای کاپ جوانان را بالای سر برد که الان در تیم ایرلندی داندالک توپ می زند. او ترجیح داد راه سختی که در رسیدنش به فوتبال حرفه‌ای در چلسی وجود دارد را با حضور در یک تیم متوسط اما به صورت دائمی عوض کند.
آکادمی چلسی کهکشانی از بازیکنان جوان و مستعد است که توسط یک سیستم ناموازی یافت می شوند. میسون مونت اهل پورنتموس، یاکوب مداکس اهل بریستول، جیمی کومینیگ اهل وینچستر، خوان کاستیلو اهل آمستردام و مارک گووی اهل انگلستان است در حالی که متولد ساحل عاج می باشد.
با این حال بهترین راه انتخاب شدن برای تیم زیرکانه ترین راه است. همانطور که میسون مونت باید با بازیکنانی مانند هازارد و پدرو و ویلیان و لوفتوس چیک برای یافتن جای ثابتی در ترکیب اصلی فصل بعد رقابت کند.
تروه چالوبا برادر ناتانیل که بازیکن استثنایی ای هست باید با مدافعانی چون داوید لوییز و کیهیل و آزپلیکوئتا و همچنین جوانانی چون آکه و کریستینسن رقابت کند.
آکه و کریستینسن احتمالا در ترکیب اصلی تیم فصل آینده خواهند بود و تروه چالوبا هم اگر می خواهد روزی به تیم اصلی بپیوندد باید راه برادرش ، ناتانیل را پیش بگیرد و بعد چند فصل حضور در تیم های دیگر به عنوان بازیکن قرضی امید به پیوستن به تیم اصلی داشته باشد.
کمتر بازیکنی مانند جان تری که پانزده سال قبل مستقیم به تیم اصلی آمد وجود داشته که با تجربه کم به تیم بپیوندد. اشتباه جوانان در سیاست چلسی جایی ندارد و پیروزی هدف اصلی در تیم است.
هر از چند گاهی شوخی هایی با تیم هلندی ویتسه آرنهم به عنوان تیم تغذیه شونده توسط چلسی می شود و گفته می شود ویتسه اولین تیمی که به دنبال جذب جوانان چلسی است. ولی تجربه نشان داده که جوانان چلسی باید تا می‌توانند از این تیم دوری کنند.
حتی جان تری هم برای پخته تر شدن در اوایل دوران بازیکنی خود نیاز داشت به صورت قرضی به تیم ناتینگهام فارست بپیوندد . او شش بازی برای ناتینگهام فارست انجام داد در حالی که دور از خانواده و جوانان چلسی بود.
اینکه آنتونیو کونته از جوانان چلسی برای بازی های باقیمانده چلسی تا پایان فصل استفاده کند تقریباً محال است. بازیکنانی مانند آکه و لوفتوس چیک که تازه بیست ساله شدند هنوز به دنبال موقعیتی برای تحت تاثیر قرار دادن کنته هستند.
تامی آبراهام که این فصل در تیم بریستول سیتی در چمپیونشیپ توپ می‌زند نشان داده که یک بازیکن جوان قرض داده شده چگونه می تواند توجه سرمربی تیم اصلی را جلب کند. او سال قبل با چلسی قهرمان اف ای کاپ جوانان شد.
بریستول سیتی در این فصل تقریباً تیم متوسطی بوده ولی آبراهام توانسته جوان ترین بازیکنی باشد که در چمپیونشیپ بعد از پانزده سال، بیست گل بزند. او هم اکنون ۲۳ گل زده و قصد دارد در دو بازی آخر خود در این فصل گل های بیشتری بزند. انتظار می‌رود که آبراهام را در آینده ای نه چندان دور در تیم اصلی چلسی ببینیم اما او واقع گراست و می داند ترک چلسی به نفع اوست.
بسیاری از جوانانی که در تیم جوانان چلسی توانسته اند قهرمان FA CUP شوند نخواهند توانست در رقابت با بازیکنانی چون انگولو کانته و ادن هازارد جایی برای خود در ترکیب اصلی بسازند پس باید هر موقعیتی برای ترک چلسی می یابند را بی رحمانه در نظر بگیرند.
پیشنهاد های قرضی موقعیت حیاتی برای جوانان چلسی است تا تیم بزرگسالان چلسی را تحت تاثیر قرار دهند. تیم بورسیا مونشن گلادباخ بسیار مصر است کریستینسن بازیکن قرضی و آینده‌دار چلسی را به صورت دائمی به خدمت خود در آورد در حالی که باشگاه های بزرگتری مثل بارسلونا هم با دیدن استعداد او به دنبال جذب او هستند.
اما این صحبت ها چه سودی برای چلسی دارد؟! اگر آنها نهایتاً آبراهام را بفروشند پول بالایی را از این فروش کسب می کنند و مشخصا سود زیادی خواهند کرد و مقداری از این پول را برای هزینه های آکادمی خرج می کنند. این خط تولید و پرورش بازیکن از جنبه های رقابتی چلسی با منچستر یونایتد است که آنها به لطف استادیوم بزرگتر درآمد بیشتر دارند و این برتری به لطف قوانین مالی فیرپلی فیفا است.
برخی نگران هستند که چلسی با این آکادمی موفق در حال انباشته کردن بازیکنان با استعداد است و بیش از سی بازیکن قرضی دارد. در نقطه مقابل منچسترسیتی با تقلید از سیستم پرورش بازیکن چلسی در حال پیشرفت است و دیگر باشگاه ها هم به این سمت خواهند آمد.
گرچه به نظر می آید الان چلسی در این زمینه نسبت به منچسترسیتی جلوتر باشد ولی هنوز به بهترین رکورد آکادمی – این رکورد از آن یکی از بازیکنان منچستر یونایتد است که در سال ۱۹۵۰ توانست در تیم جوانان برای پنجمین بار متوالی قهرمانی اف ای کاپ جوانان را کسب کند- در در تاریخ انگلستان نرسیده اند.
رکورد قهرمانی اف ای کاپ جوانان با این قهرمانی چلسی بعد از منچستریونایتد که ده دوره قهرمانی را در کارنامه دارد به چلسی رسید که این رکورد قبلا دست آرسنال بود. چلسی هشت بار در این رقابت‌ها​قهرمان شده است.
بسیاری از هواداران چلسی می خواهند که به این جوانان فرصت هایی برای درخشش داده شود ولی فوتبال عوض شده و هر باشگاه درجه یکی در تلاش کاهش ریسک باختن است.
مدت طولانی ای از وقتی که تیم هایی مانند منچستریونایتد با بازیکنان آکادمی خود فاتح لیگ قهرمانان می شدند می گذرد. اخیرا اگر این مقدار مصدومیت در منچستریونایتد رخ نمی‌داد بازیکنی مثل راشفورد شانسی برای بازی در لیگ اروپا را هم پیدا نمی کرد و با این حال اگر گلزن خوبی در دقایق ابتدایی بازی نبود به ترکیب اصلی را نمی یافت.
تنها جنبه مثبت فتح اف ای کاپ جوانان این است که بازیکن ها شش ماه دیرتر به باشگاه های قرضی خود می روند. در نهایت ممکن است میسون مونت به جای حضور قرضی در چند تیم مختلف به چلسی برگردد. فوتبال حرفه ای امروزی جای همچون جوانان بیست ساله ای است اما صبر بهترین پاسخ برای این قهرمانان جوان است که روزی مزه خوش مشهور شدن را بچشند.

ارسالی از محمد مهدی قهرمان