ویکتور موزس

موزس:کونته به من اعتماد به نفس داده است

ویکتور موزس درباره تغییرات کونته در چلسی و این که چگونه پتانسیل واقعی اورا آزاد کرده با اسکای اسپورتز صحبت های جالبی کرد .

به گزارش کانون رسمی هواداران چلسی در ایران، موزس در سالیان اخیر یک چرخه گیرکرده بود. هر تابستان او در تمرینات پیش فصل چلسی حضور داشت و چند هفته بعد به او گفته می شد او در برنامه های باشگاه جایی ندارد. وی از لیورپول به استوک وازآنجا به وستهم نقل مکان کرد .هر کدام از این انتقال های قرضی به نظر او را ازجایی که می خواست باشد دورتر می کرد.
“خیلی ناراحت کننده است وقتی بدانید مربی بازیکنان دیگر را به شما ترجیح می دهد و شما مجبورید قرضی در تیم های دیگر بازی کنید .شما مصدوم می شوید و ناگهان دیگر به تیم بر نمی گردید، شما نمی توانید درست تصمیم بگیرید.”
موزس ساکت می شود و آن روزها را به یاد می آورد. اما امسال همه چیز تغییر کرده است.ملی پوش نیجریه ای پس از تغییر ترکیب تیم به ۳-۴-۳در اکتبر و حضورش در وینگ بک (بال عقب)متحول شده است و به آن ها کمک کرده تا دراستانه قهرمانی لیگ قرار گرفته و هفته گذشته یک قرارداد بلند مدت با باشگاه امضا کرده است.
این یک تغییر شگفت انگیز بوده است .درحالیکه او روی یکی از صندلی های پلاستیکی زمین تمرینی چلسی، کوبهام نشسته بود و کفش های نایک جدید خود را با هم تیمی هایش دیوید لوییز و ویلیان تست می کرد ادامه داد :”هرگز امیدم را از دست ندادم “.
او افزود:”هرگز درباره توانایی هایی که دارم شک نداشتم.چلسی یکی از بهترین تیم های جهان است و من همیشه  باورداشتم که توانایی بازی در ترکیب این تیم را دارم .من در این فصل این موضوع را ثابت کردم.من سخت تلاش کردم و به خودم اعتقاد داشتم.من شرایط سختی را پشت سر گذاشتم.این فصل را هرگز فراموش نمیکنم”
آنتونیو کونته شخصی بود که باعث شد این اتفاق بیفتند. مرد ایتالیایی قبل از بازی پیش فصل دوستانه با لیورپول درکالیفرنیا به موزس گفته او این فصل درباشگاه خواهد ماند.موزس این لحظه را به خوبی یاد دارد.”وقتی مربی پیش شما بیاد و این گونه با شما صحبت کند خیلی پرمعناست.من از او بسیار ممنونم.”
شاید این گونه توجه خاص را او نزد مربی پیشین خود ژوزه مورینیو نداشت.اما موزس انتقادی به مربی سابقش درحالیکه دوهفته پیش با او در الدترافورد روبرو شد نداشت . وقتی او درباره اینکه چگونه کونته آینده او را و شاید باشگاه را متحول کرده صحبت می کرد، واضح بود که چه تاثیر مثبتی روی ذهن و بازی اش گذاشته است.
“ما مربی ای داریم که به همه فرصت خودنمایی را می دهد.” او افزود: “من این را از روز اول تمرینات احساس کردم او داشت با همه صحبت می کرد هیچ توجه ویژه ای به کسی نداشت.همه برای او یکی بودند تا زمانی که شما خودتان را ثابت می کردید او به شما فرصت می داد. من دراین باره خیلی خوشحال بودم. این مسئله به من اعتماد به نفس داد.”
اعتماد به نفس کافی برای پذیرش پست جدید بال عقب.”اولین باری که او مرا آنجا قرار داد روز بعد از باخت به آرسنال بود.”او با یک لبخند ادامه داد:”همه ما می دانیم سیستمی که او در زمان مربیگریش در ایتالیا دوست داشت چه بود،اما من هرگز فکر نمی کردم روزی قرار است وینگ بک بازی کنم .بعد از آن باخت او پیش من آمد و درباره پست  جدیدم با من صحبت کرد. من هم پذیرفتم و دیگر به گذشته نگاه نکردم .”
موزس اولین حضورش را درپیروزی دو صفر مقابل هال تجربه کرد و بعد از آن چلسی ۱۲ برد پیاپی کسب کرد با موزسی که پیستون راست تیم را به طور کامل مال خود کرده بود .”من همیشه درپست های مختلفی بازی کرده ام .خودم را دریک پست نمی بینم .من یک بازیکن انعطاف پذیر هستم. هرجا که مربی از من بخواهد همانجا بازی خواهم کرد و به تیم کمک میکنم.”
موزس به مهره هجومی موثری برای چلسی تبدیل شده است. زدن سه گل ودادن دو پاس گل و بیشترین دریبل دربین همه ی وینگ بک های لیگ .به دلیل سبک مربیگری کونته و یارگیری نفربه نفر این مربی موزس باید وظایف دفاعیش را نیز به درستی انجام دهد.
“او می داند که من در حملات مأثر هستم”موزس اضافه کرد.”او همیشه به من می گوید که تکنیک خوبی دارم و موقعیت های تک به تک را خوب می توانم رد کنم .اما از لحاظ دفاعی نیز او مدام درحال کارکردن با من است تا مطمئن شود من سفت و سخت هستم.این باعث شده سطح بازی من به سطح بالاتری برسد او با من خیلی صحبت می کند واقعا ممنونش هستم.”
موزس تنهاکسی نیست که از سیستم کونته سودبرده است .خوشحالیهای کنار زمین کونته بعد از گل ها شاید کمی ژوزه مورینیو را اوایل فصل رنجانده باشد اما بازیکنان تیم جنب و جوش او را دوست دارند .”ما می خواهیم توسط مربی تحریک شویم .او به ما همه آن چه که می تواند را داده است ما همه به او احترام می گذاریم و می خواهیم برای او سخت کار کنیم .”
بازیکنان چلسی درتمرینات به بالاترین حد تواناییشان سوق داده می شوند. کونته به طور منظم آمادگی بازیکنان را حتی دراین مقطع فصل مورد ارزیابی قرار می دهد. موزس با ساق های خسته خودش بعد از یک تمرین سنگین به ما پیوست هرچند بدون شک او باید تمرین اضافه را انجام دهد تا جبران شود.”ما خیلی هماهنگ تر در این فصل عمل می کنیم .اوبه ما خیلی سخت می گیرد اما هرگاه ما بازی میکنیم از فوتبالمان لذت می بریم.”
درکنار امادگی بسیار بالای تیم کونته یک واحد هجومی بسیار سازمان یافته وجود دارد. طبق گفته های موزس این بخاطر ساعت ها تکرار و تمرین در زمین کوبهام است.”ما تمریناتمان را به خاطر می سپاریم تا کنار هم به خوبی کار کنیم ما می دانیم که اگر کارهای تمرینی خود را هر روز تکرارکنیم برای ما دربازی ها اسان تر است .ما به هم پیوسته ایم و همدیگر را می فهمیم.”
آن ها همچنین می دانند که صدرنشینی چلسی در جدول با توجه به تعقیب شدنشان توسط تاتنهام تضمین شده نیست .موزس افزود:”او مدام به ما می گوید باید گام هایمان را در زمین  محکم برداریم .به جدول نگاه نکنیم و بازی به بازی پیش برویم.”

 

ارسالی از علی اخوت