جان تری، مدافعی فوق العاده یا بهترین؟

با توجه به این که دوران بازی گری کاپیتان جان تری در چلسی رو به پایان است، باید دید که مدافع سابق تیم ملی انگلستان تا چه اندازه ارزشمند است.

به گزارش کانون رسمی هواداران چلسی در ایران، آبی های لندن حالا قهرمان لیگ برتر انگلستان شده اند، ولی گری نویل، کارشناس اسکای اسپورتس در یکی از برنامه های این شبکه عنوان کرد که تنها مسئله برای کسانی که می خواهند این تیم را بهترین چلسی تاریخ لیگ برتر بدانند، چلسی ۰۵-۲۰۰۴ است.

چلسی در آن دوره موفق شد با کسب ۹۵ امتیاز فاتح لیگ شود که هنوز هم رکورد تاریخ این رقابت هاست. چلسی در آن دوره تنها ۱۵ گل دریافت کرد و ۲۵ بار دروازه خود را بسته نگه داشت. همچنین رکورد ۱۵ برد خارج از خانه و خوردن تنها ۹ گل در ورزشگاه های رقبا، هنوز هم رکوردی ماندگار می باشد.

نویل به اسکای گفت: “به نظر من تیم آن دوران چلسی با اختلاف بهترین چلسی است که تا به حال دیده شده، باید تسلیم شد و این را گفت. تقریبا یکی از سخت ترین تیم هایی است که تا به حال مقابلش بازی کرده ام. خوردن تنها ۱۵ گل؟ این یک رکورد بی نظیر است.”

خیلی جالب است که در آن فصل بهترین گلزن چلسی فرانک لمپارد با تنها ۱۳ گل در لیگ بود. این هم یک رکورد است، تا به حال بهترین گلزن هیچ تیم قهرمانی اینقدر کم گل نزده است! این موفقیت تماما بر روی تئوری های فوق العاده خوزه مورینیو در دفاع کردن استوار است. بازیکن کلیدی این تیم، کاپیتانش بود.

جان تری در آن سال به خاطر عملکرد خارق العاده اش موفق به بردن جایزه بازیکن سال شد و از طرف یوفا به عنوان بهترین مدافع سال اروپا انتخاب گردید. این جوایز چندان سورپرایز کننده نیست، چون جان تری بهترین بازیکن احتمالا بهترین تیم تاریخ لیگ برتر بوده است. جدای از این ها در خارج از گود نیز تاثیر جان تری را هرگز نمی توان نا دیده گرفت.

با همه این ها سال ۲۰۱۲ اف ای او را جریمه و محروم کرد، آن هم به دلیل شعار نژاد پرستانه در یکی از دیدار های چلسی خطاب به فردیناند، مدافع کیو پی آر. همه این ها در حالیست که جان تری در دادگاه وست مینستر از به کار بردن کلام نژاد پرستانه کاملا تبرئه شد.

این اتفاقات خارج از زمین، در داخل زمین هم سال ۲۰۰۸ بود که با از دست دادن پنالتی آخر توسط جان تری، قهرمانی چمپیونز لیگ از کف آبی ها پرید. ولی هیچ کدام از آن ها جان را شکست نداد، فینال سال ۲۰۱۲ پس از پیروزی برابر بایرن مونیخ این جان تری بود که با شادی هرچه تمام تر در جشن قهرمانی آبی ها شرکت کرد و این در حالی بود که بازی را به خاطر محرومیت از دست داده بود، چنین روحیه ای شاید تکرار نشدنی باشد.

همیشه بین تری و ریو فردیناند،‌ مدافع یونایتد مقایساتی انجام می شد و تنها دلیلی که منتقدین استفاده می کردند، سرعت پایین جان تری بود تا فردیناند را به او ترجیح دهند، ولی این نوع مقایسه همیشه درست نیست. تری در کار های هوایی بی نظیر است، ولی همچنین روی زمین بی سر و صدا بازی فوق العاده ای به نمایش می گذارد، مدافعی راست پا که پای چپش کیفیت واقعا خوبی دارد، این یک آپشن فوق العاده برای هر مربی ای محسوب می شود.

لدلی کینگ،‌ کاپیتان سابق تاتنهام تری را هنگامی که با همدیگر در رده های جوانان بازی می کردند،” ژنرال خط هافبک” خواند. جیمی ردنپ، دیگر کارشناس اسکای نیز اشاره کرد که قابلیت های فیزیکی تری با تاکتیک و تکنیکی عالی مچ شده است.

هری ردنپ در مهم ترین بخش صحبت های خود گفت: “او هرگز به اندازه ای که باید به خاطر بازی با توپش مورد ستایش قرار نگرفته است!”

ردنپ در صحبت های خود عنوان کرد: “همیشه فکر می کنم که او فقط روی خط می آید و سانتر ها را قطع می کند، ولی وقتی من بازی او را می بینم، همیشه به این که چقدر از نظر تکنیکی با هر دو پایش خوب کار می کند توجه می کنم! او هرگز به اندازه کافی به خاطر بازی با توپش مورد ستایش قرار نگرفته است. بار ها دیده اید که با پای چپ و راست منطقه بازی را عوض می کند، بدون هیچ مشکلی! او در کار با توپ واقعا راحت است. علاوه بر تکنیکش، او مغر فوتبالی ای دارد که همین یک ویژگی او را بالاتر از بسیاری از مدافعینی که در لیگ برتر دیده ایم قرار می دهد.”

آمار پاس های تری حتی در دورانی که از اوج او گذشت، قصه ردنپ را ثابت می کند. با وجود این که پاس های او فواصل بلندی را طی کرده اند، او ۸۷ درصد از پاس های خود را به مقصد رسانده است و به طور مرتب این دقت پاس را نگه داشته،‌در دورانی که حتی چنین کاری از سوی مدافعین لیگ برتری، مد نبود!

با اشاره به این که تری در این فصل جایگاهش را در ترکیب اصلی چلسی از دست داد، تری در ۵ فصل از ۷ فصل گذشته توانسته میان ۳ مدافع برتر از نظر دقت پاس قرار بگیرد. جدا از این که تری یک سد محکم است، مدافعیست که فوتبال بازی کردن را هم بلد است!

مقایسه تری و فردیناند، اگر بخواهیم در این مورد صحبت کنیم، باید گفت در تنها جام جهانی که این دو در کنار همدیگر بازی کردند، این تری بود که توانست به لیست ۱۱ بازیکن برتر فیفا در این تورنومنت برسد. از آن زمان به بعد هیچ بازیکن انگلیسی چنین کاری نکرده است.  علاوه بر این، جایگاهی که جان تری در خارج و داخل انگلستان دارد قابل ستایش است. جدای سال ۲۰۰۵ که بهترین مدافع اروپا شد، در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ هم بار دیگر به این جایزه دست پیدا کرد. چه کسانی رکورد او را شکاندند؟ کارلس پویول و پائولو مالدینی. هیچکس به جز این ها بیشتر از تری موفق به کسب این جایزه نشده اند.

او که معمولا نامزد قرار گرفتن در میان ۱۱ بازیکن برتر دنیا بوده است، ثبات فوق العاده ای هم داشته است.

علاوه بر همه این ها، کارلو آنجلوتی جان تری را به عنوان “کاپیتانی پرفکت” نامید و کلودیو رانیری واگذاری بازوبند به او را تصیمیمی ساده عنوان کرد. رانیری گفت: “بارسی هرگز راه نمی رفت و نمی گفت که من کاپیتانم، او فقط رهبری می کرد، جان هم همینطور است.”

سخت است که تری بتواند کنار بارسی در جهان فوتبال قرار بگیرد و بعید است، ولی در لیگ برتر، دستاورد های او بی همتاست. بهترین مدافع تاریخ لیگ برتر؟ جیمی کاراگر دقیقا چنین نظری دارد.

کارا در گفتگو با اسکای گفت: “مدافعینی فوق العاده در تاریخ لیگ برتر بوده اند ولی فکر می کنم تری بهترین مدافعیست که دیده ایم. برای ۲۰ یا ۳۰ سال آینده، موقعیتی که طی آن مدافع در کنار تیرک نزدیک می ایستد را پست جان تری خواهیم نامید. ما در مورد یک مدافع قلدر و بزرگ حرف نمی زنیم. تری همیشه جایگیری هایش درست است. درک او از این که کجا باشد، بازی خوانیش در بازی و خواندن سانتر ها را هیچ مدافعی نمی تواند تکرار کند.”

کاراگر، مدافع سال های نه چندان دور لیورپول در پایان گفت: “فکر نمی کنم هیچ مدافعی بهتر از او دیده باشیم.”