چرا کونته، کوستا را نخواست

به نظر می رسد رفتار غیر متعصابه دیگو کوستا در قبال تیم چلسی و کادر فنی اش باعث شده تا کونته روی نام او خط بکشد.

به گزارش کانون رسمی هواداران چلسی در ایران، با توجه به صحبت های روز گذشته دیگو کوستا مبنی بر جدایی اش از تیم چلسی و اینکه آنتونیو کونته با فرستادن پیامک به او گفته که برای فصل آینده نیازی به او ندارد، نشان دهنده جدیت کونته برای فصل آینده و نداشتن بازیکن بی تعصب در ترکیب تیمش می باشد.

کوستا در صحبت هایش اینچنین گفته بود که :”آنتونیو کونته به من توسط پیامک گفت که برای فصل آینده روی من حساب نمی کند. این شرم آور است و من پیامش را برای اعضای چلسی فرستادم اما چیزی که واضح است این است که او روی من حساب نمی کند و من را نمی خواهد آنجا (چلسی)باشم، باید دنبال تیمی جدیدی بگردم.”

اما این بازیکن پس از دومین قهرمانی اش با چلسی که بهمراه کونته آنرا به دست آورده بود، از علاقه اش به اتلتیکو مادرید گفته بود، تیمی که تا پایان سال میلادی نمی تواند بازیکنی را به خدمت بگیرد و هیچ بعید نبود که کوستا در ژانویه چلسی را به مقصد اتلتیکو ترک می کرد. کونته نیز که تجربه کافی برای شناخت رفتار های بچه گانه کوستا دارد، تکلیف را یکسره کرد تا آرامش در اردوی تیمش باقی بماند.

داستان بازگشت کوستا

مطمئنا کوستا و کونته رابطه خوبی با یکدیگر نداشتند، چرا که کونته می خواست هر طوری هست تیمش را قهرمان کند و کوستا هر روز یک حاشیه و دردسر جدید برای تیمش می تراشید. مشکل اینها از جایی شروع شد که کوستا در تابستان گذشته تلاش کرد تا به اتلتیکومادرید بازگردد، حتی ویدیوی صحبت هایش با راموس نیز منتشر شد که در آن می گفت چلسی نمی گذارد به مادرید بازگردد. اما کونته که در تابستان سال گذشته تازه به لندن آمده بود، اینگونه در باره آن خبرها واکنش نشان داد و گفت :‌”من می توانم بگویم کوستا بازیکن چلسی است. اما فقط در همین حد. من فقط درباره امروز صحبت می کنم و کوستا امروز بازیکن چلسی است. اگر از فردا بپرسید که آیا کوستا با ما می ماند، من نمی دانم!”

کوستا و پیشنهاد چین

کوستا هر طوری بود لیگ را با چلسی شروع کرد و برای این تیم گل های مهمی هم به نامش ثبت کرد. اما این خوشی ها طولی نیانجامید و بعد از آنکه کوستا با پیشنهاد ۸۰ میلیون پوندی تیم تیانجیم گوانجیان چین با دستمزد سنگین آنها رو به رو شد، خواست چلسی را در میانه راه قهرمانی ترک کند، حتی اردوی تیم را ترک کرد و در یک بازی مهم برابر لستر سیتی تیم را همراهی نکرد تا چلسی در آن بازی بدون مهاجم نوک بازی کند.

این رفتار کوستا شاید تیر خلاصی بود بر تصمیم نگهداشتن کوستا در چلسی بود. کونته مربی ای نیست که به هر قیمتی هر بازیکنی را بخواهد و به آنها باج بدهد. اگر کوستا دلش با تیم نیست! در برنامه های کونته هم جایی ندارد، این امری محسوس و قابل فهم است.

فصل موفق کوستا

به هر شکلی بود انتقال کوستا به چین موفقیت آمیز نبود و کونته برای اینکه تا آخر فصل حاشیه های تیمش را بکشد، بالا فاصله به کوستا بازی داد و او هم گل اول تیمش را در پیروزی ۲ بر ۰ برابر هال سیتی به ثمر رساند.

کوستا فصل را با ۲۰ گل در ۳۵ بازی به اتمام رساند و در بازی های مهمی چون وستهم و ساتهمپتون توانست گل های سه امتیازی قابل تحسینی به ثمر برساند.

درست است که کانته در میانه میدان و هازارد در خط حمله عملکرد فوق العاده ای داشتند و فصل خوبی را سپری کردند، اما نمی شود کمک کوستا در کسب این قهرمانی را نادیده گرفت.

مشکلات دیگو کوستا

چه کسی می تواند با نظر کونته بر عدم خواستن کوستا پر حاشیه در چلسی مخالفت کند؟ کوستا حتی باید نگران آینده اش باشد، چون هر تیمی حاضر نمی شود چنین رفتار هایی که در چلسی انجام داد را تحمل کند. چلسی در ژانویه کار فوق العاده ای انجام داد و مشکل را حل کرد تا تیمش را آماده قهرمانی کند، اما او نمی خواهد برای دیگر ریسک کند و روی بازیکنی که هر لحظه حاضر است چلسی را ترک کند حساب کند.

کوستا که در ماه اوکتوبر ۲۹ ساله می شود سن بالایی ندارد، اما سن کمی هم ندارد که ارزش بازیکن های جوان خوش آتیه را داشته باشد. سال گذشته در چنین رودی کونته تلاش می کرد جام ملت های اروپا را برای کشورش ببرد و وقت چندانی برای بستن تیم چلسی نداشت. اما این بار او وقت کافی را دارد و حتما برنامه خاصی در ذهنش دارد که با اطمینان آقای گل تیمش را نمی خواهد و اینکه او بازیکنی را نمی خواهد داشته باشد خیلی معمول است.

آینده کوستا و شاید میلان

اما چه بر سر دیگو کوستا می آید؟ او که دوست دارد به اتلتیکو مادرید بازگردد باید یک نیم فصل ( تا ژانویه )‌ بازیکن آزاد بشود تا بتواند بعد از اتمام محرومیت این تیم به مادرید بازگردد. اما این تصمیم کوستا با خط خوردن او از تیم ملی و از دست دادن جام جهانی ۲۰۱۸ خواهد بود که در این میان به نظر می رسد آث میلان که پول خوبی از سوی مالکان چینی خود بدست آورده است، می تواند مقصد خوبی برای کوستا باشد.

آینده چلسی بدون کوستا

اگر بخواهیم از نگاه باشگاه چلسی به خط حمله این تیم بنگریم، روملو لوکاکو می تواند بهترین و دوست داشتنی ترین جایگزین برای کوستا باشد. بازیکنی که فصل گذشته از کوستا و در حالی که در تیمی مثل اورتون بازی می کرده است، گل های بیشتری به ثمر رسانده.

این بازیکن بلژیکی نشان داده است که می تواند در لیگ برتر یک ستاره باشد و دوست دارد کار نا تمامش در استمفورد بریج را با بازگشتش تکمیل کند و جایگاهی که برایش مجبور به ترک چلسی شد را باز پس بگیرد.

اما سوال اینجاست که آیا بازگشت لوکاکو به چلسی جواب خواهد داد؟

این چالشی است که کونته با نخواستن کوستا قبول کرده و حالا باید ریسک انتخاب جایگزین برای کوستا را قبول کند. کاری که می تواند برایش سرنوشت ساز باشد.