باکایوکو

مقایسه ماتیچ و باکایوکو

انتقال ۳۴ میلیون پوندی باکایوکو به چلسی مراحل آخر خود را طی‌ می‌‌کند و احتمالاً بزودی این انتقال نهایی می شود. اما مقایسه آمار این دو بازیکن قابل توجه است.

به گزارش کانون رسمی‌ هواداران چلسی در ایران، باکایوکو روز شنبه یا یکشبه به لندن پرواز خواهد داشت تا در تست‌های پزشکی‌ چلسی شرکت کند. سرمربی چلسی آنتونیو کونته علاقه خاصی به این بازیکن ۲۲ ساله دارد. بازیکنی که در کنار کانته می‌‌تواند زوج خوبی‌ را در کمربند میانی چلسی تشکیل دهد. اما در صورت آمدن باکایوکو به احتمال فراوان در‌های خروجی چلسی به سوی نمانیا ماتیچ باز خواهد شد.

فصل گذشته بهترین عملکرد ماتیچ در طول ۴ فصلی که در چلسی حضور داشته را شاهد نبودیم. در واقع بیشتر بار کار‌های خط میانی چلسی به عهده انگولو کانته بازیکنی خستگی‌ ناپذیر بود. اما آیا باکایوکو پیشرفتی در بازی‌های چلسی حاصل می‌‌کند؟

شاید نگاهی‌ به آمار این دو بازیکن در فصل گذشته و مقایسه این دو خالی‌ از لطف نباشد. به نظر می‌‌رسد ماتیچ در مقایسه با باکایوکو بازیکن روان تری باشد. باکایوکو حدوداً ۵۰۰ دقیقه کم تر از ماتیچ بازی کرده است و ۴۹۶ پاس کم تر داده است. دقت پاس این دو مشابه است و هر دو بالای ۸۷% پاس‌های خود را به مقصد رسانده اند.

در مورد پاس موفق در هر دقیقه ماتیچ با آمار ۰.۶۰ پاس در دقیقه از رقیب فرانسوی خودش که رکورد ۰.۵۳ را به جا گذاشته عملکرد بهتری داشته. به همین دلیل ماتیچ موفق شده است هفت پاس گل را به نام خودش ثبت کند اما باکایوکو تنها یک پاس گل در فصل گذشته در کارنامه دارد.

اما باکایوکو در فاز دفاعی‌ عملکردی به مراتب بهتر از ماتیچ به جای گذاشته است. این بازیکن از نظر تعداد تکل، قطع توپ، تخریب موقعیت و دوئل موفق آمیز آمار بهتری دارد. احتمالاً نکته‌ای که بسیار به چشم می‌‌خورد موفقیت باکایوکو در نبرد‌های یک به یک است. اگر چه وی کمتر از ماتیچ به بازی گرفته شده است، ۹۹ پیروزی در نبرد بیشتر از ماتیچ ثبت کرده است.

دقیق تر بگوییم، باکایوکو در طول ۹۰ دقیقه ۹.۸۱ تکل سالم در بازی داشته است. اما ماتیچ تنها ۴.۷۷ تکل به نام خود ثبت کرده است.

نکته‌ای که مشخص است این است که این دو بازیکن نقاط ضعف و قوت متفاوتی دارند و اگر باکایوکو در فصل آتی پیرا‌هن آبی‌ بر تان کند کونته یک سلاح جدید برای رو کردن خواهد داشت.

در کل ماتیچ در بازیسازی بهتری دارد و از نظر تهاجمی بهتر به نظر می‌‌رسد اما باکایوکو در فاز تدافعی از رقیب خود بهتر است. باکایوکو از نظر بازی به کانته شبیه تر است. پاسور قابل قبولی است و قدرت باز پس گیری توپ را دارد.

اگر کونته بتواند باکایوکو را به خدمت بگیرد قدرت بیشتری در حفظ توپ در میانه میدان خواهد داشت اما در بازی‌هایی‌ که تیم نیاز به بازیساز دارد ممکن است به مشکل بخورد.

نکته مثبت این انتقال این است که آمدن باکایوکو آزادی عمل بیشتری به ادن هازارد خواهد داد تا در یک سوم دفاعی‌ حریف عملکرد بهتری داشته باشد. امتیازی که سرمربی ایتالیائی بسیار به دنبال آن‌ است تا از مقام قهرمانی خود دفاع کند.