چلسی

مروری بر آنچه بر چلسی گذشت و خواهد گذشت

چلسی بعد از خروج از بحران با آوردن سرمربی جدید و چند خرید مثبت باز هم در قامت یک قهرمان ظاهر شد. نگاهی‌ بر آنچه در این ۹ ماه گذشت خالی‌ از لطف نیست.

به گزارش کانون هواداران چلسی در ایران، شاید کسی‌ فکرش هم نمی‌‌کرد یک لحظه و یک تصمیم آن‌ قدر بتواند در سرنوشت قهرمانی یک تیم تاثیر بگذارد. لحظه‌ای که فابرگاس مقابل آرسنال جای خود را به مارکوس آلونسو داد. شاید این تعویض به شکلی‌ نتیجه گرا به نظر می‌‌آمد، تعویضی دفاعی‌ با اضافه شدن یک دفاع چپ به جای هافبکی طراح.

اما کونته زمانی‌ که تیمش ۳-۰ عقب بود، با یک تعویض در دقیقه ۵۵ موفق شد فصل چلسی را از این رو به آن‌ رو کند و از تیمی شکست خورده یک قهرمان بسازد.

سیستم ۳-۴-۳ سرمربی ایتالیائی چلسی، با اینکه در این تیم قبلاً امتحان نشده بود حریفان را یکی‌ پس از دیگری قلع و قمع می‌‌کرد. سیستمی‌ که موجب شد چلسی ۶ بازی پشت سر هم را بدون گل خورده بگذراند.

چلسی پس از هشتم شدن در دور ششم رقابت‌ها در ۲۵ سپتامبر، موفق شد با استفاده از این سیستم روز ۲۰ نوامبر با گل دیگو کوستا مقابل میدلزبورو به رده اول لیگ برتر برسد.

رکورد شکنی چلسی با ۱۳ برد متوالی رقم خورد، ۱۳ بردی که شامل هر دو تیم شهر منچستر و اورتون می‌‌شد. چلسی آن‌ قدر خوب بازی می‌‌کرد که رونالد کومن در مصاحبه خودش بعد از مسابقه تیمش با چلسی گفت:”چلسی امروز فوتبال بازی کردن را به ما یاد داد.”

از شروع این دور برد‌ها تا انتهای فصل چلسی موفق شد ۱۸ امتیاز بیشتر از منچستر سیتی، ۱۴ امتیاز بیشتر از تاتنهام، ۱۳ امتیاز بیشتر از لیورپول و آرسنال و ۱۲ امتیاز بیشتر از منچستر یونایتد کسب کند.

رهبری لیگ برتر مکانی بود که چلسی موفق شد در بازی‌های باقی‌ مانده پس از اتمام ۱۳ برد متوالی حفظ کند. در واقع این تیم ۱۸۴ روز را در صدر جدول سپری کرد. در صورتی‌ که منچستر سیتی ۷۵، لیورپول ۱۴، منچستر یونایتد ۶، آرسنال ۲ روز و هال سیتی ۲۴ ساعت آن را در اختیار داشتند.

زمانی‌ که هنوز ۲ بازی به پایان لیگ برتر باقی‌ مانده بود چلسی موفق شد در ساعت ۱۰ دقیقه مانده به ۱۰ شب(به وقت لندن) در روز دوازدهم می، پس از شکست وست برومویچ به قهرمانی لیگ برتر دست یابد. گل دیر هنگامی که به لطف پاس خوب آزپلیکویتا و جایگیری و تمام کنندگی خوب باتشوایی به ثمر رسید.

جالب است بدانید برای سومین فصل متوالی یک بازیکن بلژیکی سرنوشت لیگ برتر را رقم زد. نکته جالب تر اینکه از سال ۱۹۸۹ هیچ تیم دیگری روز جمعه به مقام قهرمانی نرسیده بود.

ضمن اینکه تنها چهار تیم در تاریخ لیگ برتر موفق شده بودند رکورد ۹۰ امتیاز در لیگ برتر را بشکانند. از این ۴ بار رکورد شکنی سهم آبی‌‌های لندن ۳ بار بوده است.

چلسی ۶ بار موفق شده است به مقام بهترین تیم انگلستان دست یابد که ۵ بار آن‌ مربوط به زمان لیگ برتر می‌‌شود. به عبارت دیگر از زمانی‌ که آبرامویچ چلسی را خریداری کرده است هیچ تیم دیگری موفق به کسب این تعداد قهرمانی لیگ برتر نشده است.

سرمربی ایتالیائی چلسی فقط از ۲۴ بازیکن در کورس قهرمانی استفاده کرد. این آمار وقتی‌ جالب تر می‌‌شود که بدانیم یک ترکیب ثابت ۱۱ نفره از این بازیکنان در ۸۵.۵ درصد دقایق مسابقات در زمین بودند.

وی همچنین تنها سرمربی‌ای بوده است که از هر ۳ تعویضی خود در تک تک رقابت‌ها استفاده کرده است. یار‌های تعویضی چلسی موفق شدند در مجموع ۱۵ گل به ثمر برسانند. از این ۱۵ گل سهم باتشوایی ۶ گل، فابرگاس ۲، پدرو ۲، ویلیان ۲، هازارد و ایوانوویچ و موزس هرکدام یک گل بوده است.

آمار چلسی در این فصل آماری استثنائی بوده است. چلسی در جدول بازی‌های خارج از خانه تیم اول است و از ۱۹ بازی انجام شده موفق شده ۱۳ تای آن‌‌ها را با پیروزی تمام کند که بیشترین تعداد برد و کمترین مساوی است.

چلسی بیشترین آمار گل زنی‌ از ضربات شروع مجدد(۲۲) و ضدّ حملات (۷) را داشته است. اما این تیم کمترین گل زده از ضربات پنالتی بعد از تیم‌های میدلزبرو و وست برومویچ آلبیون را دارد.

در این فصل ۱۰۱ و کوستا ۹۲ بار با خطا سرنگون شده اند که در صدر جدول از این حیث قرار دارند.

اما از نظر در آمد مالی‌ برای چلسی، این تیم توانست ۳۸،۸۳۲،۱۸۰ پوند برای قهرمانی به دست آورد. ۳۲،۸۲۷،۰۱۴ پوند از طریق پخش زنده تلویزیونی داخلی و ۸۰ میلیون پوند از حق پخش تلویزیونی در خارج از کشور که در جمع در آمد حاصله این تیم را به ۱۵۰،۸۱۱،۱۸۳ پوند می‌‌رساند.

اما برنامه چلسی برای تور پیش فصل به شکل زیر می‌‌باشد:

شنبه ۲۲ ژولای آرسنال‌ – چلسی، ورزشگاه آشیانه پرنده، بیجینگ، ۱۲:۴۰(به وقت لندن)

سه شنبه ۲۵ ژولای بایرن مونیخ‌ – چلسی، ورزشگاه ملی‌، سنگاپور، ۱۲:۳۵(به وقت لندن)

شنبه ۲۹ ژولای اینتر میلان‌ – چلسی، ورزشگاه ملی‌، سنگاپور، ۱۲:۳۵(به وقت لندن)

یکشنبه‌ ۶ آگوست آرسنال‌ – چلسی، جام افت‌ای کامییونیتی شیلد، ومبلی، ۴:۰۰(به وقت لندن)