آلونسو، ستاره بی چون و چرای ومبلی

آنتونیو کونته توانست به ترکیبی از بازیکنان اصلی و جایگزین بازی بزرگ لندن را با پیروزی پشت سر بگذارد.

به گزارش کانون رسمی هواداران چلسی در ایران، هواداران چلسی پس از شکست هفته اول در برابر برنلی نگران تکرار شدن اتفاقات فصل بعد از قهرمانی با مورینیو و آنجلوتی بودند اما این بازی نشان داد کونته حتی بدون فابرگاس ، کیهیل ، هازارد و پدرو هم توان بردن هر تیمی را دارد شاید بتوان این بازی را در یک جمله خلاصه کرد: شکست تغییرات تاکتیکی پرشمار پوچتینو در برابر دفاع مستحکم چلسی.

هر دو تیم بازی را با 3 مدافع شروع کردند اما برگ برنده کونته در چینش ابتدایی تیمش بود جایی که با سیستم 2-5-3 به میدان رفت و داوید لوییز بعد از مدت ها در نقش هافبک دفاعی ظاهر شد کونته با سورپرایز برزگش 15 دقیقه اول بازی را کاملا از دست تاتنهام خارج کرد اما به علت نبود فابرگاس و هازارد تنها تاکتیک چلسی به سانتر از جناحین خلاصه می شد تاکتیکی که سال پیش تاتنهام در بازی برگشت برابر چلسی به کار بست و با ارسال های پر تعداد به فضای بین مدافعین میانی چلسی به دو گل رسید تنها موقعیت جدی بازی در دقایق ابتدایی نیز از همین روش به دست آمد که موراتا به سادگی آن را از دست داد.

بعد از گل چلسی سیستم این تیم به 2-3-5 تغییر کرد و تاتنهام کاملا سوار بازی شد اما به علت پوشش مناسب میانه میدان توسط لوییز ،کانته و باکایوکو ، تاتنهام تنها راه ممکن را شوت از راه دور می دید که از این راه و همچنین استفاده از ناهماهنگی آلونسو و رودیگر چندین فرصت به دست آورد. اما تغییر تاکتیک فوق‌العاده پوچتینو در اواخر نیمه اول دروازه کورتوا را با خطرات جدی تری مواجه کرد دایر به خط هافبک اضافه شد و با استفاده از برتری نفری و پاسکاری پر تعداد موزس و آلونسو را از خط دفاع جدا کردند تا با دادن پاس مستقیم به فضای جلوی سزار و رودیگر ، هری کین و اریکسن را در موقعیت گل زنی قرار دهند.

نیمه دوم با پوشش فضای جلوی مدافعین توسط لوییز همراه و با این کار این نیمه بی خطرتر از نیمه اول برای چلسی سپری شد پوچتینو چندین بار تغییر تاکتیک داد پرس از بالا ،سانتر از راه دور ،به بازی فرستادن سون و تغییر سیستم به 2-2-2-4 که البته نتیجه عکس داد و فضا برای مهاجمین چلسی بازتر شد و در نهایت تعویض سیسوکو و برگشت به سیستم اولیه که از هیچ کدام از این ها نتیجه ای نگرفت و در نهایت این ارسال های بی‌نظیر اریکسن و البته اشتباه باتشوایی بود که گره از کار تاتنهام باز کرد 10 دقیقه آخر بازی که شامل 2 گل هم بود بیشتر تحت تاثیر شرایط احساسی بازی قرار داشت البته نباید از جا گیری و پرس فوق العاده لوییز در صحنه گل دوم چلسی به راحتی بگذریم.

نفر به نفر با 11 مرد چلسی:

کورتوا 8/10 :کورتوا در نیمه اول روز تقریبا سختی را پشت سر گذاشت شوت های از راه دور تاتنهام و موقعیت های انتهای نیمه اول کار را برای دروازه بان چلسی سخت کرده بود که با سیو های مناسب و کمی چاشنی شانس از نیمه اول به سلامت عبور کرد نیمه دوم کورتوا شب آرام تری داشت و اگر اشتباه باتشوایی نبود احتمالا می توانست با 6 سیو اولین کلین شیت فصلش را رقم بزند.

آزپیلیکوئتا 7/10 : سزار مانند بقیه عناصر دفاعی چلسی روز خوبی را پشت سر گذاشت بارها با جایگیری در فضای مناسب مانع از بازی سازی اریکسن شد شاید تنها نقطه ضعف سزار در این بازی نبرد های یک در مقابل یک بود که در آن ها از کاپیتان این روزهای چلسی انتظار بیشتری می رود.

کریستنسن 7/10 : توفیق اجباری نبودن کیهیل این فرصت را به کریستنسن داد تا در قلب خط دفاعی خودی نشان بدهد دقت پاس صد در صدی ،بردن اکثر دوئل ها ، محو کردن هری کین در دقایق زیادی از بازی و فقط یک اشتباه روز خوب کریستنسن را نشان می دهد کمی تجربه می تواند از او مدافعی در کلاس جهانی بسازد.

رودیگر 6.5/10 : رودیگر در دقیقه 30 کارت زرد گرفت و مجبور شد 60 دقیقه را دست به عصا بازی کند که نتیجه ی آن حضور کم تر در درگیری ها بود همچنین در چند صحنه ناهماهنگی بین او و آلونسو به وضوح دیده می شد.

موزس 8/10 : موزس مثل همیشه جنگنده ظاهر شد تمام سمت راست چلسی از دفاع تا حمله را پوشش داد آمار او نشان می دهد که در هر دو فاز موفق بوده : 2 سانتر 1 پاس کلیدی 11 دوئل و 3 تکل موفق

باکایوکو6/10 : باکا با وجود مصدومیت در ترکیب قرار گرفت و نشان داد که از روزهای اوجش فاصله دارد هرچند در دقایقی از بازی درخشان ظاهر شد اما در مجموع خطاهای زیاد و شکست در اکثر نبردها روز خوبی برای او نساخت .

لوییز 7.5/10 : آن چیزی که بازی تاتنهام را به چالش کشید حضور لوییز در هافبک دفاعی بود پوشش مناسب فضای جلوی مدافعین و حضور در میانه زمین در هنگام پرس از جلو کانته و باکا فرصت انتقال سریع از تاتنهام را گرفت اما درخشان ترین صحنه لوییز بازپس گیری به موقع توپ در صحنه گل دوم بود .

کانته 8/10 : کانته مثل همیشه عالی بود عالی . حضور به موقع در فاز تهاجمی برای کمک به مهاجمین کم تعداد چلسی ، حرکات ترکیبی با موزس و ویلیان در سمت راست و توپ گیری های بی نظیر در فاز دفاعی همه‌ی آن چیزیست که همیشه از کانته انتظار داریم.

آلونسو 9.5/10 : طرفداران چلسی عادت کرده اند هر وقت آلونسو پشت ضربه آزاد قرار می گیرد نیم خیز شوند 2 گل تماشایی از آلونسو جای هیچ بحثی درباره بازی او در فاز تهاجمی نمی گذارد در فاز دفاعی آلونسو از 9 دوئل 8 تا را برد 6 باز پس گیری توپ داشت و از 2 تکل 100% موفقیت به دست آورد چه آماری از این بهتر؟

ویلیان 7.5/10 : در حالی که موراتا هنوز با سبک چلسی تطبیق پیدا نکرده ویلیان برای پوشش او مجبور می شد تا نزدیکی های لوییز عقب بیاید و در دفاع کمک کند و وقتی توپ به دستش می رسد آن قدر از دروازه دور بود که عملا کاری ازش ساخته نبود هرچند در اواسط نیمه دوم شرایطش بهتر شد و چندین موقعیت از جمله یک ضربه به تیر دروازه را ایجاد کرد.

موراتا 6/10 :اما درباره موراتا باید بگوییم در این بازی جای خالی کوستا کاملا احساس شد موراتا هنوز با سبک بازی چلسی تطبیق پیدا نکرده و در هنگام دفاع پرس سنگینی روی مدافعین حریف اعمال نمی کند همچنین موراتا توان و قدرت بدنی دیگو را ندارد که با آن حفظ توپ کرده و تیم را از زیر فشار خارج کند شاید موراتا نیاز به زمان بیشتری دارد تا با شرایط چلسی وفق پیدا کرده و در تیم جا بیافتد.

 

 

نویسنده:‌ عرفان زمانی