مشکل تیم کونته چیست؟

چلسی قهرمان فصل ۲۰۱۶-۱۷ لیگ برتر حالا بعد از ۸ بازی در این لیگ امید‌های دفاع از عنوان قهرمانیش را کمرنگ تر و کمرنگ تر می‌‌بیند.

به گزارش کانون رسمی‌ هواداران چلسی در ایران، چلسی روز شنبه در ورزشگاه سلهرست پارک مقابل کریستال پالاسی شکست خورد که تمامی ۷ دیدار گذشته خود را باخته بود و تا به اینجا موفق به گلزنی نشده بود. اما دلایل افت تیم آنتونیو کونته در فصل جاری لیگ چه می‌‌تواند باشد؟

۱- درگیری با کوستا، نقل و انتقالات و فشار فیزیکی‌ روی بازیکنان

اگر بازی چلسی در فصل جاری را ببینید متوجه می‌‌شوید که چیزی در این تیم سر جایش نیست و همیشه کمبود آن‌ در نمایش این تیم به چشم می‌‌خورد.

در تابستان گذشته روابط کونته و بورد مدیریتی چلسی تیره و کمرنگ شد، شکست در بسیاری از انتقالات مورد نظر کونته و وضعیت دیگو کوستا حواشی زیادی در آماده سازی چلسی برای فصل جدید ایجاد کرد.

کونته در روز ابتدایی‌ لیگ ترکیب مورد علاقه ا‌ش را در اختیار نداشت و چلسی تنها در ۴۵ دقیقه ۳-۰ از برنلی عقب افتاد تا مشکلات این تیم واضح تر به چشم بیایند.

اگرچه چلسی هنوز قدرت شگفت زده کردن هوادارانش را با نمایش‌های غیر قابل انتظار به خصوص مقابل تاتنهام و اتلتیکو دارد، اما ثبات در نتیجه گیری و تعداد کم بازیکنان این تیم رقابت با تیم‌های منچستری را سخت کرده است.

چلسی به نظر می‌‌رسد از نظر فیزیکی‌ هم تیم آماده‌ای نباشد. روز شنبه بازیکنان پالاس به مراتب از حریف خود دوندگی بیشتری نشان دادند.

کونته به تاکید خود بر سخت بودن لیگ ادامه می‌‌دهد اما این صحبت‌ها بی‌ فایده است زیرا هر چه بیشتر به آن‌‌ها دامن بزند بیشتر به بهانه جویی‌ شبیه می‌‌شود.

 

۲- نامیزان بودن خط هافبک

چلسی به نمانیا ماتیچ اجازه پیوستن به منچستر یونایتد را داد. انتقالی که هر هفته که می‌‌گذارد بیشتر به ضرر این تیم تمام می‌‌شود. جایگزین این بازیکن باکایاکو، کیفیت بسیار بالایی‌ دارد، بالانس و قدرت خوبی‌ دارد اما جاگیری نمانیا ماتیچ در هافبک دفاعی‌ و تبدیل شدن به یک دیوار برای حریف را نمی‌‌تواند انجام دهد.

با مصدومیت چند هفته‌ای کانته، کونته تنها می‌‌تواند فابرگاس و باکایوکو را کنار هم بازی دهد. ترکیبی‌ که برای چلسی در مقابل ضدّ حمله‌ها و رقابت فیزیکی‌ در میانه میدان خطر ساز می‌‌شود.

بازگشت درینکواتر چندان دور نیست اما شاید دیگر راه حل کونته بازی گرفتن از داوید لوئیز در خط هافبک و بازی دادن به کریستینسن و رودیگر در قلب دفاع باشد.

۳- ضعف در خط حمله

آلوارو موراتا مهاجمی مهاجمی فوق‌العاده خوب است اما مصدومیت نابهنگام این بازیکن برای چلسی گران تمام شده است.

اگرچه سرخیو آگوئرو بازی روز شنبه مچستر سیتی پپ گواردیولا را از دست داد، این تیم موفق شد ۷ گل به ثمر برساند. اما در نقطه مقابل چلسی بدون موراتا کاملا بی‌ هدف بازی می‌‌کند و جایگزین خوبی‌ برای این بازیکن ندارد.

میشی‌ باتشوایی اگرچه گل‌های مهمی‌ برای چلسی به ثمر رسانده است مانند گل هایش مقابل وست هم در سال گذشته و آتلتیکو مادرید در فصل جاری, اما هنوز اعتماد کامل کونته را نتوانسته جلب کند.

زمانی‌ که موراتا در دیدار تیمش مقابل منچستر سیتی مصدوم شد، کونته ترجیح داد بدون مهاجم هدف بازی را ادامه دهد تا اینکه به باتشوایی میدان دهد. همچنین روز شنبه بتشوایی تنها پس از ۵۷ دقیقه از زمین بازی خارج شد در حالی‌ که چلسی به گل نیاز داشت.

چیزی که مشخص است این است که کونته در تابستان مهاجمی دیگر می‌‌خواست و یکی‌ از اهداف وی هم یورنته بود. اما بورد چلسی موفق به انتقال این بازیکن نشد. البته زمان نشان داد کونته در این مورد حق داشته است.

۴- دفاع ضعیف از عنوان قهرمانی

هیچ تیمی تا به اینجا موفق نشده است از زمان منچستر یونایتد الکس فرگوسن در سال ۲۰۰۹ از قهرمانی خود در لیگ برتر دفاع کند. بردن لیگ برتر پس از تزریق زیاد پول به تیم‌های لیگ برتری و قوی تر شدن ۶ تیم بالای جدول تقریبا نشدنی به نظر می‌‌رسد.

از شروع لیگ برتر تا به اینجا فقط مورینیو و فرگوسن موفق به کسب این عنوان شده اند. البته دفاع از قهرمانی از طرف چلسی بسیار از تیم‌های دیگر ضعیف تر بوده است.چلسی ۲ سال پیش با مورینیو یکی‌ از بدترین تیم‌های تاریخ خود را داشت. کونته این موضوع را با استفاده از لفظ “فصل مورینیویی” در اول فصل هشدار داد. حالا تیم کونته ۹ امتیاز از صدر جدول و ۲۰ گل در تفاضل گل با منچستر سیتی فاصله دارد. شاید چیز‌هایی‌ که کونته به آن‌‌ها هشدار داده بود برای این تیم باز هم اتفاق بیفتد.

۵- قابل پیش بینی‌ بودن سیستم

سال گذشته سیستم ۳-۴-۲-۱ چلسی موفق شد لیگ برتر را به یک شوک وارد کند. اما در یک سال گذشته تقریبا تمامی تیم‌های لیگ برتر این سیستم را امتحان کرده اند و همه بر این سیستم چیره شده اند.

کونته طرز تفکر مربیان لیگ برتر را عوض کرد. اما الان انگلستان به این ایده از فوتبال عادت کرده است. آیا کونته راه حل دیگری برای فرار از این قابل پیش بینی‌ بودن دارد؟

البته شاید این سیستم چلسی در اروپا بهتر جواب دهد زیرا بیشتر تیم‌ها به آن‌ عادت ندارند.