کونته

چرا آنتونیو کنته در چلسی به چنین محبوبیتی رسیده است؟

« قطعاً خاک و کود لازم است تا گل سرخ بروید. اما گل سرخ نه خاک است و نه کود»
– پونگ

خیلی از مربیان در چلسی بوده اند که موفق به کسب جام های مهمی شده و تاریخ سازی کرده اند. خوزه مورینیو، کارلو آنجلوتی، روبرتو دیمتئو تعدادی از آنها هستند. اما به جرات میشود گفت هیچکدام از آنها در بازه زمانیِ کوتاهی به اندازه مدت زمان حضورِ آنتونیو کنته در چلسی، به این میزان از محبوبیت در تیم لندنی دست نیافته اند.
مرد خوش فکر ایتالیایی حتی فصل پیش، ماقبل قهرمانی هم دارای محبوبیتی فوق العاده بین هواداران چلسی بود. این حجم از محبوبیت آیا واقع بینانه است؟ آیا طرفداران چلسی از کنته بُت ساخته اند؟ دلیل این همه محبوبیت آنتونیو کنته نزد هوادران چلسی چیست؟
بدون تردید هیچ انسانی کامل نیست. هر کسی نقاط ضعف خودش را دارد. هر انسانی اشتباه میکند و آگاهی از جایز الخطا بودن انسان مانع از شکل گیری تفکرِ معصومیت پنداری و بت سازی ذهنی ما از انسانها میشود. آنتونیو کنته هم یک انسان است. یک انسان جایز الخطا و دارای نقاط قوت و ضعف. او هم اشتباه میکند و مانند سایر مربیان در عرصه فوتبال شکست ناپذیر نیست.
اما آنچه که کنته را متمایز میکند درصد کمتر اشتباهات فاحش و دارا بودن «استاندارد» بیشتر در خود است. به عبارت دیگر شما هر چیزی را که از یک سرمربی بخواهید آنتونیو کنته درصدی از آن را در خود دارد.
ما در این مقاله سعی داریم تعدادی از این استاندارد های مهم را بررسی و واکاوی کنیم و دلیل محوبیت آنتونیو کنته را به بهترین شکل ممکن از دل تئوری های درست و غلط بیرون بکشیم.

انعطاف پذیری و سازش تاکتیکی
زمانی که آنتونیو کنته به چلسی آمد چلسی حال و روز خوشی نداشت. چیزی فراتر از یک کسالت. آنها برای نخستین بار از زمانی اوج گیری در زمان زُمام داری رومن آبراموویچ، فصل را به رتبه نازل و عجیب دهم به پایان رسانده بودند. و این به معنای دوری چلسی از لیگ قهرمانان در فصل آینده بود. ستاره های چلسی به فکر ترک تیم افتاده بودند. اما کاری که کنته برای جمع آوری این خرمن در دست باد انجام داد شایسته تحسین بود. او ستاره های تیم را حفظ کرد و سعی کرد با همان تیمی که در دسترس دارد تیم برنده ای بسازد. و این به معنای ریخت و پاش در نقل و انتقالات برای جمع آوری ابزار مورد نیاز فلسفه خود نبود (مانند کاری که گواردیولا در سیتی انجام میدهد). این سازش و انعطاف تاکتیکی که خاص اکثر سرمربیان ایتالیایی نیز هست منجر به خرج کمتر و بازدهی بیشتر نیز شد. اتخاذ بهترین سیستم و تاکتیک با توجه به داشته های موجود، کاری بود که کنته در فصل نخست انجام داد و تبدیل به چیزی شد که همگان دیدند. آن تغییر سیستم فوق العاده اده از چهار دفاعه به سه دفاعه و کسب 13 برد متوالی و قهرمانی در پایان فصل همان چیزی بود که در مورد آن صحبت کردیم. شاید اگر انتظارات در فصل دوم بر دوش کنته سنگینی نمیکرد، او برای خرید بازیکنان با کیفیت تر آنقدر پافشاری نمیکرد. کما اینکه باز هم تیم مدیریتی چلسی در خرید گزینه های مد نظر کنته کوتاهی کردند و او باز هم با این قصور و ناقص بودن در حال سازش است.

اشتیاق و تعهد به کار

شور و هیجان کنته کنار زمین چیز تصنعی و ساختگی نیست. او به همان میزان در خلوت خودش نیز برای فوتبال هیجان و شعف دارد. وقتی چلسی میبازد شبها نمیخوابد. او همیشه به شکل وسواسی در حل تفکر برای درس گرفتن از اشتباهات، تکامل تاکتیک ها و راهبرد های پیروزی است. مرد پرشور ایتالیایی از تمام سرمایه های وجودی اش برای باشگاه مایه میگذارید و این گزافه نیست. فصل پیش او یک فصل تمام را به دور از خانواده اش سر کرد و برای موفقیت عرق ریخت اما شِکوه و گلایه نکرد. او ناآرام و بی قرار است برای چیزی که به آن متعهد است. برای چیزی که خود را در آن مسئول میداند.

رابطه حسنه با بازیکنان
مربی به همان اندازه که باید از او حساب ببرند باید مهربان و رفیق هم باشد.
کافیست به برخورد آنتونیو کنته با هازارد نگاه کنید تا تفاوت فاحش او با سرمربی پیشین چلسی را درک کنید. او هیچ وقت در هیچ شکستی سر هازارد یا سایر بازیکنان چلسی غُر نزده است. او همیشه مسئولیت ها را به گردن میگیرد و هیچکس را متهم نمیکند. بخشی از تغییر سیستم کنته به 3-4-3 نیز به خاطر هازارد بود. کسی که سوپر استار چلسی است و راضی نگه داشتن و حفظ او در چلسی به معنای تفاوتی عظیم نسبت به سایر تیمهاست. کنته به خوبی با بینش بالای خود پستی را برای هازارد در نظر گرفت که کمترین فشار روی او باشد و برای درخشش بیشتر مانعی سر راهش قرار نداشته باشد. این رفتار حسنه کنته با بازیکنانش، یکی از شاخص ترین فاکتورهای موفقیت چلسی با کنته در فصل پیش بود.


جنتلمن بودن و مسئولیت پذیری

به یاد دارید فقط یکبار کنته از زمان حضورش در چلسی به خاطر باخت تیمش، کسی را مقصر دانسته باشد؟ به یاد دارید او شکست تیمش را به داور مرتبط دانسته باشد یا از عناصر طبیعت برای توجیهش استفاده کرده باشد؟
او کسی بوده که همیشه خودش را در متن شکست ها قرار داده است و برعکس در موفقیت تیمش، همه را سهیم دانسته است. این ویژگی بزرگ فقط از مردی میتواند بروز کند که قلب و روح بزرگی دارد.
رفتاری که از آنتونیو کنته در چلسی شاهد بوده ایم فقط خاص یک جنتلمن است. او هیچ وقت بخاطر مسئولیت خود پزشک تیمش را مورد ناسزا و عتاب قرار نداده است و هیچ وقت به سرمربی تیم حریف نتاخته است و کسی را مورد تمسخر قرار نداده است. او هیچ وقت بخاطر دست آوردهای خود به کسی طعنه و کنایه نزده است و کسی را با القابی مانند «متخصص شکست» خطاب نکرده است.
مرد ایتالیایی رابطه اش با همه خوب بوده است و این حُسن رفتار فقط از دورن او برمی خیزد و تظاهر به چیزی نکرده است. چون در تمام شرایط همین گونه بوده است. در بدترین شرایط و بحران ها تغییر نکرده است و این نشانه صداقت رفتار است. او جواب دخالتها و حاشیه های مورینیو برای تیمش را هم همیشه اینگونه داده است:
«او بهتر است روی تیم خود تمرکز کند» یا « او زیادی به چلسی فکر میکند»
و این یعنی نهایت خوش رفتاری و خشوع.
به قول سقراط: «اگر خاموش باشی تا به سخنت آرند بهتر از آن است که سخن گویی و خاموشت کنند»

داشتن کاریزما و قدرت رهبری
آنتونیو کنته با همان اندازه که مهربان است ترسناک نیز هست. بازیکنان هم به او عشق میورزند و هم از او حساب میبرند و این بهترین نوع «سبک رهبری» است. یعنی سبک رهبری متشکل از «تحول گرا» و «مقتدرانه».
کنته نه مانند آنجلوتی زیاد به بازیکنان بها میدهد که زیرآبش را بزنند و نه مانند مورینیو مستبدانه رفتار میکند که بازیکنان اعتماد به نفس خود را باخته و دیگر میلی برای بازی کردن برایش نداشته باشند.
کافی است به برخورد او با حاشیه های اخیر تیم توجه کنید. او دیوید لوییزی  که یکی از ارکان تیمش بود را بخاطر حاشیه سازی و کم کاری در بازی حساس و سرنوشت ساز برابر منچستر یونایتد سکونشین کرد و از کریستینسن جوان بهره بود. او تابستان نیز دیگو کاستا را بیرون کرد. کاستایی که یک ماشه چکان برای حاشیه های تیم بود و هر لحظه ممکن بود تیم را به نابودی بکشاند.
این کاریزما و توانایی های کنته در رهبری تیم باعث ایجاد جوی متحد و منسجم در چلسی شده است. بازگشت موفقیت آمیز تیم کنته بعد از هر ناکامی مقطعی، بر روی این ادعا صحه میگذارد.

توانایی مدیرت رسانه ای و مدیریت بحران
همه از تاثیر و نفوذ رسانه ها و مطبوعات فوتبال انگلیس بر روی فوتبال این کشور با خبرند.
در انگلیس کارشناسها و نویسنده های ورزشی قدرت زیادی دارند و خبرگزاری ها بسیار نافذند.
اگر در فوتبال این کشور شما قدرت رسانه ای کافی نداشته باشید احتمالا زیر پتک آنها له خواهید شد!
آنتونیو کنته در این زمینه هم بسیار موفق بوده است. او هر بار حاشیه های به وجود  آمده را مدیریت کرده است و مانع نفوذ آنها به مجموعه باشگاه و فروپاشی تیم شده است. سیاست آنتونیو کنته در برابر اهالی رسانه در انگلستان بسیار هوشندانه بوده است و همه از این خصوصیت کنته تعریف کرده اند.
«مدیریت بحران» نیز ویژگی برتری است که کنته نشان داده در آن استاد است. فصل پیش در چنین روزهایی چلسی دو باخت متوالی در برابر لیورپول و آرسنال متحمل شد و همه از اخراج زود هنگام کنته سخن می گفتند. اما داستان بعد از آن را هم از بَر هستند. کنته با تغییر سیستم و تزریق روحیه و انگیزه بی سابقه به تیم 13برد متوالی کسب کرد و تیم را در پایان به مقام قهرمانی رساند.آنهم با کسب 30 برد. یک رکورد دست نیافتنی.
بعد از آن نیز حاشیه سازان کنته و چلسی را بعد از هر باخت رها نکرده اند. با هر باخت چلسی، رسانه ها سعی دارند کنته و چلسی را به دردسر بیندازند. مانند شرایط بعد از باخت در فینال جام حذفی و سوپرجام به آرسنال و مقطع سخت این فصل بعد از دو شکست متوالی در برابر سیتی و کریستال پالاس. اما کنته هر بار به بهترین شکل ممکن ورق را برگردانده است. تیم کنته بعد از هر بحران مقطعی دوباره اوج گرفته است و دشمنانش را ناامید کرده است. از این حیث نیز باید آنتونیو کنته را ستود.

موئلف بودن در دنیای فوتبال
آنتونیو کنته یک مربی موئلف در دنیای فوتبال است. کافی است به نفوذ سیستم 3-4-3 او در انگلیس نگاهی بیندازیم. خیلی از سرمربیان لیگ برتر بعد از بدعت کنته با این سیستم در لیگ برتر و موفقیت هایش با آن، از این سیستم بهره میبرند. مانند کومان، پوچتینو، مورینیو و بیشتر از همه ونگر.
بی شک این سیستم اختراع کنته نیست و پیش از او هم وجود داشته است ولی کسی نمیتواند منکر این شود که آن را آنتونیو کنته با خود به انگلیس آورد و مطرح کرد. یا بهتر است بگوییم او بود که این سیستم را در انگلیس باب کرد.
آیا به یاد دارید پیش از ورود  کنته به جزیره، ونگر از سیستم سه مدافعه استفاده کرده باشد؟
چیزی که همه میدانند منسوخ به نظر رسیدن سیستم 3 دفاعه در طی سالیان اخیر بخصوص در لیگ انگلیس بود و کسی به طور متوالی از آن استفاده نمیکرد. شاید تنها استفاده آن توسط برخی، برای هجومی کردن تیم، برای برگرداندن یک نتیجه از کف رفته در طول یک مسابقه بوده باشد.

ارائه فوتبال دلچسب و متناسب با انتظارات هوادران
فوتبال کنته نه مانند فوتبال گواردیولا بی محاباست نه مانند مورینیو محافظه کارانه. او سبک فوتبالی متعادل دارد و کامل مناسب با هویت ایتالیایی چلسی. فلسفه ای بر گرفته از «کاتاناچیو» ایتالیا، البته به شکلی مدرن تر.
از این حیث فوتبال کنته را در چلسی متناسب با انتظارات هوادران میخوانیم که نه روحی محتاطانه مانند فوتبال مورینیو دارد که طرفداران چلسی را به ستوه آورده بود و نه روحی بیش از حد جسورانه مانند فوتبال آنجلوتی که چلسی را در بازی های مهم دچار مشکل کرده بود.
تیم کنته در عین حال که بسیار منسجم و در دفاع قدرتمند است در فاز تهاجمی نیز متنوع و زیبا بازی میکند. جاناتان ویلسون نویسنده مشهور حوزه فوتبال نیز تیم کنته را تیمی متنوع در فاز تهاجمی خوانده است. بدون شک این سبک از فوتبال اگر در چلسی با ابزار بهتر آرایش شود تبدیل به یک رستگاری میشود.

رابطه فوق العاده با هواداران
بنر منقش به سیمای کنته در دست هواداران چلسی در المیپکوی رم در لیگ قهرمانان ، پارچه نوشته آنتونیو آنتونیو بر فراز ورزشگاه هاوتورنز در بازی منجر به قهرمانی چلسی در فصل پیش  و فریادهای دائمی آنتونیو آنتونیو توسط هواداران چلسی، حاکی از محبوبیت بیشمار کنته در چلسی است.
در مورد رابطه محکم و گسستنی ناپذیر هواداران چلسی و کنته کسی کوچکترین تردیدی ندارد. کنته تمام شادی های پس از گل تیمش را با هواداران تقسیم میکند. او کنار خط بی تاب است و هواداران را با لحظه لحظه بازی با خود همراه میکند و سر شوق می آورد. ورزشگاه هر نفسی که میکشد از شُش های او سرچشمه میگیرد و با هر فریادی از جانب او، هواداران دیوانه میشوند.
اغراق نیست اگر بگوییم دیوانه بازی های او دوباره ظرفیت ورزشگاه استمفورد بریج را پر کرده است. فصل های پیشتر مورینیو از خالی بودن صندلی های خالی زیاد در ورزشگاه گلایه میکرد ولی حالا شما در بازی های خانگیِ مهم چلسی یک صندلی خالی در ورزشگاه میبینید؟

نویسنده مقاله : محمد مرادی

نحوه نصب وب اپلیکیشن پیشرو

برای استفاده از وب اپلیکیشن پیشرو از طریق مرورگر سافاری وارد شوید!

۱. دکمه Share را در نوار پایین کلیک کنید.

۲. گزینه Add to Home Screen را فعال کنید.

۳. در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.

Add

نحوه نصب وب اپلیکیشن پیشرو

۱. دکمه More را در نوار بالا کلیک کنید.

۲. گزینه Add to Home Screen را فعال کنید.

۳. در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.

Add
کانون رسمی هواداران چلسی در ایران
برای نصب لمس کنید
و انتخاب
افزودن به صفحه اول
ادامه دادن در مرورگر