بی شک آنتونیو کونته اصلی ترین دلیل فصل بد چلسی است، او خیلی زود شکست را می پذیرد و نمی تواند در زمان بازی تاکتیکش را تغییر دهد اما تقصیرات را گردن باشگاه می اندازد.

کونته، متهم ردیف اول ناکامی این فصل است

بی شک آنتونیو کونته اصلی ترین دلیل فصل بد چلسی است، او خیلی زود شکست را می پذیرد و نمی تواند در زمان بازی تاکتیکش را تغییر دهد اما تقصیرات را گردن باشگاه می اندازد.

به گزارش کانون رسمی هواداران چلسی در ایران، روز یکشنبه یک روز تلخ برای چلسی در استمفورد بریج بود، روزی که چلسی با شکست ۳ بر ۱ برابر تاتنهام در فاصله ۷ بازی مانده به پایان فصل خود را با ۸ امتیاز اختلاف نسبت به رتبه چهارم خود را دور از لیگ قهرمانان اروپا می بیند و باید شاید خود را آماده لیگ اروپا کند.

این عملکرد چلسی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، چلسی این فصل بر خلاف فصل قبل در اروپا بازی داشت و تعداد بازی هایش افزایش یافته است، مصدومیت های زیادی که گریبان گیر کونته شد تا دست این مربی در انتخاب ترکیبش بسته باشد.

اما یکی از دلایلی که کونته از آن دلخور است عملکرد باشگاه چلسی در نقل و انتقالات بوده است. کونته نتوانست در دو پنجره نقل و انتقالات تابستانه و زمستانه بازیکنانی که سرمربی ایتالیایی خو می خواهد را به خدمت بگیرد، اما کونته نیز دست از انتقاد بر نداشت تا اینکه دعوا ها در میان او و باشگاه بالا گرفت تا امنالو چلسی را ترک کرده و به تیم موناکو برود. اما بازیکنانی چون آلونسو، موزس و پدرو ستاره های فصل قبل چلسی بودند که این فصل نتوانستند آنطور که انتظار می رفت به کمک کونته بیایند.

 

اما تمام این دلایل بهانه هایی هستند که نمی توان از اشتباهات کونته سرپوشی کرد و او را به خاطر این فصل دشوارش سرزنش نکرد. فصل پیش این تاکتیک های کونته بود که چلسی را به قهرمانی رساند، تاکتیک هایی که دیگر برای مربیان لیگ برتری شناخته شده است و براحتی می توانند جلوی چلسی با ترکیب سه دفاعه را بگیرند.

بخشی از مشکلات را می توان به حساب کم تجربگی گذاشت، بعضی وقت ها کونته خیلی زود می تواند امتیاز بدست بیاورد و خودش را با شرایط وقف بدهد، اما پیدا کردن جانشین برای دیگو کوستا و نمانیا ماتیچ یکی از آن کارهایی بود که کونته نتوانست انجام بدهد و خرید موراتا و باکایوکو شکست های بزرگ کونته در نقل و انتقالات بود. او همچنین نتوانست اختلاف با برخی بازیکنان چون داوید لوئیز را کنترل کند تا این بازیکن همچون کاپیتان آبی ها، گری کیهیل به فکر جدایی از تیم باشند تا اینکه از کنار زمین بازی های هم تیمی هایشان را تماشا کنند.

همچنین کونته ثبات کافی را نداشته و در اوج قدرت، ضعف هایی هم دارد، اعتقاد او به دفاع سه نفره که آبی ها را قهرمان فصل پیش کرد دیگر آن قابلیت انعطاف پذیری را ندارد و آنها این فصل توانستند بازی هایی را با سیستم ۳-۵-۲ به برتری برسند، همچون بازی آنها برابر اتلتیکو مادرید، اما تغییر سیستم در زمان بازی کاری است که تیم کونته نمی تواند انجام دهد، در بازی روز یکشنبه برابر تاتنهام زمانی که اولیور ژیرو وارد زمین شد سیستمشان به ۴-۴-۲ تغییر کرد ولی نتوانستند نتیجه ۳-۱ را تغییر دهند و واضح بود که آنها برای این سیستم احتیاج به تمرین بیشتری دارند.داشتن دو مهاجم در سطح جهانی چون ژیرو و موراتا انتظارات را بالا می برد، اما آنها در ۱۰ دقیقه پایانی بازی نتوانستند گلی به ثمر برسانند.

ترکیب کونته یک مشکل اصلی دارد، خیلی واضح است که تیموئه باکایوکو باید مدت ها قبل از ترکیب چلسی خارج می شد، او اعتماد به نفس کافی برای بازی در چلسی را ندارد و باید برای حضور در ترکیب چلسی بجنگد. اتفاقی که می توانست برای بازیکنی چون کریستنسن بیافتد، اینکه او یکی از استعداد های باشگاه است هیچ شکی نیست و او آینده بزرگی خواهد داشت اما او باید به خوبی مدیریت شود تا بتواند به خوبی پیشرفت کند.

اما همانطور که اشاره شد، چرا کونته نمی تواند مشکلش با لوئیز را حل کند؟ بد نیست یادی کنیم از اتفاقاتی که برای باتشوایی افتاد، کسی که هیچ وقت اعتماد کونته را نتوانست کسب کند و وقتی به طور قرضی به دورتموند رفت چطور آتش به پا کرد. او در ۳۹ بازی آخر خود ۲۳ گل برای چلسی، دورتموند و بلژیک به ثمر رسانده است که توسط باشگاه چلسی به یک بازیکن بی کیفیت معرفی شده بود که سرمربی تیم هیچگاه به او اعتماد نکرد.

مطمئنا برای هواداران چلسی راحت نیست که در کنار زمین کونته ای را ببینند که خیلی زود آرام می گیرد و شکست را می پذیرد، او روی نیمکتی نشسته است که همیشه سرمربیان برای جنگیدن و بردن تلاش کرده اند.