از رفتار های نژاد پرستانه مربیان چلسی شکایت شد

تعدادی از بازیکنان سابق چلسی از این باشگاه به خاطر رفتار های نژادپرستانه در قبال آنها شکایت کرد و خواستار غرامت شدند.

به گزارش کانون رسمی هواداران چلسی در ایران، موضوع نژاد پرستی دو مربی سابق چلسی به نام های گراهام ریکس و گین ویلیامز به یکی از مهم ترین اخبار امروز رسانه های بریتانیایی بود و به آن پرداختند.

این دو مربی که سالهای طولانی ای را در باشگاه چلسی گذرانده بودند با آمدن آبراموویچ از این تیم اخراج شده و همکاریشان قطع شد.

تا به امروز ۷ بازیکن از باشگاه چلسی به خاطر رفتار های نژادپرستانه شکایت کرده اند که به نظر می رسد تعداد آنها رو به افزایش است، این بازیکنان که نمی خواهند نامشان فاش شوند گفته اند که آنها را به دو دسته سفید  سیاه تقسیم می کرده اند تا در برابر مسابقه بدهند.

یکی از آنها گفت:”جمعه ها همیشه روز راحتی از هفته بود، چرا که ما معمولا روز شنبه بازی داشتیم، ما همیشه روز های جمعه ۵ در برابر ۵ بازی می کردیم و به سفید و سیاه تقسیم می شدیم. واضح است که آنجا رنگ پوست تفاوت داشته است، اما این آن چیزی بود که او (ویلیامز) می خواست.”

بازیکن دیگر نیز گفت که چطود در اوایل دهه ۸۰ کاپیتان تیم برای رای گیری بهترین بازیکن فصل به سراغش آمده و گفت:”او گفت تو برنده شده ای. اما در شب مراسم یکی دیگر این جایزه را برد، من برای او خوشحال بودم چرا که بازیکن جوانی بود که به تیم آمده بود و به او گفتم کارت را خوب انجام دادی، اما من قلبم شکست.”

وی ادامه داد:”او تمام قدرت و کنترل را در طول دوره حرفه ایتان را داشت، من بچه بودم و او بزرگسال، نژادپرستی از زمانی شروع شد که من ۱۳ ساله بودم، تقریبا از روزی که او را دیدم. این نژادپرستی مدام بود و او به من گفت که اگر نتوانی فوتبالیست شوی چه کاری خواهی کرد؟بری از پیر زن ها باج بگیری؟”

قابل ذکر است که هیچ کدام از این بازیکنان نتوانستند آنطور که باید پیشرفت کنند.

تمرین تیم جوانان چلسی در دسامبر ۱۹۸۵ با مربیگری ویلیامز
تمرین تیم جوانان چلسی در دسامبر ۱۹۸۵ با مربیگری ویلیامز

اما از سوی دیگر برخی از بازیکنان سابق چلسی از آنها حمایت کرده اند، یکی از آنها گرنت لون، سنگربان سابق تیم جوانان چلسی است، او در مصاحبه ای با اسکای نیوز گفت:”در آنجا اعتماد به نفس از برخی بازیکنان گرفته می شد، این می توانست ۱ بار در روز و یا ۱۰ بار در روز اتفاق بیافتد، این اتفاقات پشت درب های بسته بود در زمان تمرین، در باشگاه و یا رختکن اما وقتی شما برای تیم دیگری بازی می کردید او (ویلیامز) شخص دیگری می شد و هیچکدام از این کار ها را نمی کرد.”

گری بیکر که در اوایل دهه ۸۰ دفاع چپ تیم جوانان چلسی بود نیز، گفت:”من این خبر را در اسکای دیدم و باید خودم را می رساندم، با گذر زمان من گاهی احساس گناه می کنم که در آن زمان این موضوع را بیان نکردم، اما هیچ کسی هم نبود که پیشش بروم. آکادمی در آن زمان مثل الآن نبود که تعدادی کارمند ها و فیزیوتراپ در آنجا باشد، فقط خود او (ویلیامز) بود.”

باشگاه چلسی نیز در بیانیه ای با محکوم کردن نژادپرستی خبر از تحقیق و پیدا کردن حقیقت داد و اینکه در قبال آن عکس العمل نشان خواهد داد.