مصاحبه ای مفصل با ادن هازارد

وب سایت رسمی باشگاه چلسی به مناسبت سیصدمین بازی ادن هازارد برای چلسی با این بازیکن مصاحبه مفصلی انجام داده و به مسائل مرتبط پرداخت.

به گزارش کانون رسمی هواداران چلسی در ایران، ادن هازارد بعد از حضور در فینال جام حذفی در برابر منچستر یونایتدتوانست شمار بازی هایش به چلسی را به عدد ۳۰۰ برساند و به عنوان ششمین بازیکن خارجی چلسی که به این رکورد رسیده است نامش را ثبت کند. جانفرانکو زولا در این آمار رتبه اول را در اختیار دارد.

از این رو وب سایت رسمی باشگاه مصاحبه ای را با این بازیکن انجام داد که به شرح زیر می باشد.

 

اولین باری که متوجه شدی می تواند دریبل بزنی و توپ را از طرف مقابلت رد کنی کی بود؟

وقتی که شروع کردم چهار سالم بود، وقتی شما جوان هستید می خواهید که فقط بازی کنید و لذت ببرید، شما باور نمی کنید که چنین توانایی با توپ دارید. اما بعد از گذشت چند سال،شاید هفت یا هشت ساله بودم، شما می دانید که مردم درباره شما زیاد صحبت می کنند و به حرف پدرتان گوش می دهید و همه بزرگتر ها می گویند که خوب است. او چنین توانایی با توپ دارد. سپس متوجه می شوید که شاید استعدادهایی داشته باشید. پس هفت یا هشت سالم بود.

درباره اینکه چه کاری کرده ای فکر کردی؟ آیا این به طور طبیعی در تو وجود داشته است؟

مطمئنا، وقتی شما جوانید فکر نمی کنید و فقط بازی می کنید. فقط از لحظه را با دوستانتان لذت می برید چرا که ما همه دوست هستیم، مخصوصا وقتی که برای تیم های فوتبال محلات بازی می کنیم. شما همه را می شناسید و فقط می خواهید بازی کنید و لحظاتی را با خود بگذرانید.

در مقابل پسر های سن بالاتر هم بازی کرده ای؟

معمولا با هم سن هایم بازی نمی کردم. من همیشه با یک سال بالاتر از خودم بازی می کردم و با اینکه متولد ۱۹۹۱ هستم،متولدین ۱۹۸۹ بودم. وقتی با بازیکنان مسن تر بازی می کنید بیشتر یاد می گیرید. یادگیری متفاوتی دارد، پس بله، حتما همینطور بوده است.

آیا وقتت را برای تمرین دریبل کردن با وسایل تمرین گذرانده ای؟

نه، تنها کاری که کرده ام این بود که با برادر هایم در خانه بازی می کردم. داخل خانه خیلی بزرگ نبود و نیاد داشتیم که وسایل را جا به جا کنیم، و به این فکر افتادیم که نباید شوت بزنیم چرا که می دانید که چیزهای خوب در اتاق هال است، پس شاید شما نیاز دارید که مبل را جا به جا کنید. این تنها کاری است که ما انجام داده ایم.

چیزی را نشکستید؟

چیزهای زیادی را شکستیم، باید از مادرتان بپرسید.

مادرت هم فوتبالیست بوده است، او باید متوجه بوده است

بله، حتما…حتما…

دلیلی در دوران رشدت وجود دارد که می توانی از هر دو پایت استفاده کنی و چرا تک پا نیستی؟ دلیلی خاصی وجود داشته است؟

این به خاطر این که است که پدرم به من می گفت که فوتبال فقط پای راست نیست. حالا، حتی به بچه هایم همین را می گویم، فوتبال دو پا است، شما نیاز دارید که با پای راست و چپ خود بازی کنید. وقتی جوانید فقط می خواهید با پایی که خوب هستید بازی کنید چرا که پای دیگر برایتان مهم نیست، اما وقتی که فکر می کنید می توانید بهتر کار کنید، با پای ضعیف تر تمرین می کنید.

آیا این کار برای جوان ها حیاتی است؟

بله، حتما همینطور است چرا که جوان هستید همه چیز را یاد می گیرید. مانند زبان است که در جوانی یاد بگیرید. بچه های من به دو زبان صحبت می کنند چرا که خیلی زود شروع کردند و فوتبال هم همینطور است. وقتی خیلی زود شروع کنید با دو پا بازی کنید، می توانید این کار را به خوبی انجام دهید.

درست است که گفته ای اولین ضربه به توپ مهم ترین چیز است؟

بله، حتما کنترل اول، پاس اول مهم ترین است. برای من فوتبال درباره اولین ضربه است چرا که شما استعداد داشته باشید و کنترل توپ را از دست دهید نمی توانید آن را حمل کنید و فوتبالتان را بازی کنید. برای همین است که عاشق دیدن بازی خوان ماتا هستم و از بازی با او لذت می بردم چرا که او همیشه لمس اول توپش خوب است. شما می توانید به او حتی یک پاس بد بدهید و او می تواند توپ را به خوبی کنترل کند و فقط فوتبال بازی کند.

جانفرانکو زولا قبلا درباره مارک هیوز صحبت کرده بود و گفته بود که می تواند به او بدترین پاس های دنیا را بدهید اما او ظاهرش را خوب نشان می دهد.

برای همین است که ما در تیم برترین بازیکنان را داریم. گاهی اوقات شما افتضاح ترین توپ ها را با بهترین بازیکنان دارید. آنها می توانند با آن کارشان را انجام دهند، آنها می توانند توپ را کنترل کنند، نگهدارند و تغیرش دهند.

تو مانند زولا خیلی زود در چلسی جا افتادی، مهمترین چیز برای شروعت چی بوده است؟

همیشه رفتن به باشگاه جدید مهم است، اول شما می خواهید نمایش خوبی داشته باشید، شما می خواهید سریعا یک بازی خوب انجام دهید و سپس وقتی که اعتماد به نفس پیدا کردید می توانید با بازیکنان صحبت کنید و نه فقط درباره فوتبال. اما مهم ترین چیز در فوتبال این است که برای همه چیز آماده باشید. وقتی شما آماده اید زمانی است که به هم تیمی ها و مربی خود اطمینان دارید. سپس راحت تر می شود.

برای من، وقتی به کشور جدید با زبانی متفاوت آمدم، اما شانس این را داشتم و من ۶ سال پیش آمدم که پتر چک اینجا بود که به فرانسه صحبت می کرد، سزار آزپیلیکوئتا هم در همان زمان آمد. مایکل اسین هم اینجا بود، پس این چنین بازیکنانی به من کمک کردند چرا که گاهی شما انگلیسی را متوجه نمی شوید و آنها می فهمند و برایت ترجمه می کنند.آنها با شما صحبت می کنند و سپس شروعی است برای صحبت کردن و سپس شما کار خودتان را می کنید.

تو همچنین شبیه به زولا در بازی برخوردهای فیزیکی زیادی داری، خیلی تکل می زنند اما هر دوی شما خیلی خونسرد برخورد می کنید، عکس العملی نشان نمی دهی، این سخت است؟

نه، این طبیعی است و این علمی است. والدین من همیشه می گفتند که بچه ها لگد می زنند، جواب آنها را در زمین بده، و این فلسفه من است. ساده است، حالا شما می دانید که در هر بازی مرا می زنند اما شما فلسفه ام را می دانید و مشکلی ندارد اگر مدافعی من را می زند. من سعی می کنم که او را در بازی محو کنم و یا چنین تلاشی خواهم کرد. چرا که اگر بخواهم به او مشت بزنم انسان کوچکی هستم و خواهم باخت (می خندد). مطمئنا همینطور است.

درباره تصمیمات درون زمین چطور، سعی می کنی تمام گزینه های اطرافت را ببینی؟ حدس می زنی که چه اتفاقی رخ می دهد؟

تلاشم را می کنم، تلاش می کنم که همه چیز را ببینم، اما در فوتبال نیاز دارید که خیلی سریع فکر کنید. شما ۱۰ ثانیه وقت ندارید که فکر کنید که می توانید پاس به راست و یا چپ پاس بدهید چرا که اگر زیادی فکر کنید مدافع ها توپ را می گیرند. دوست دارم بگویم که من فوتبال را غریزی بازی می کنم، هر زمانی که توپ را دارم سعی می کنم که تصمیم درست را بگیرم و دریبل بزنم. من دریبل می کنم و اگر تصمیم بهتری باشد پاس می دهم یا توپ را حرکت می دهم. من همیشه غریزی بازی می کنم.

بازیکنی مثل تو همیشه رویش فشار است که همه از تو توقع دارند تفاوت هایی را ایجاد کنید، مخصوصا در بازی هایی که خوب پیش نمی رود. درواقع این فشار زیادی است.

برای من، دوست ندارم بگویم که فشاری را احساس نمی کنم چرا که در فوتبال همیشه باید کمی تحت فشار باشید. اما شما خیلی درباره آن فکر نمی کنید. من فکر می کنم وقتی که فوتبال بازی می کنی سعی می کنم که بهترینم را بگذارم. اگر تیم به من نیاز داشته باشد سعی می کنم تا بهترین باشم. بعضی وقت ها درست است، بازی راحت نیست و آنها به خوبی دفاع می کنند. ما به خوبی حمله می کنیم اما نمی توانیم گل بزنیم و بعضی وقت ها ما از آن دسته بازیکنانی هستیم که بازی را تغییر می دهیم. زولا وقتی بازی می کرد از این دسته از بازیکنان بود. ما می توانیم بازی را در یک دقیقه تغییر دهیم، بله! توجه ها روی ما است اما می توانیم آن را کنترل کنیم، مشکلی نیست.

با توجه به انتظارات در چند ساله مصدوم نشده ای، این برای این قضیه کاری کرده ای؟
من خوش شانس و قوی هستم.می توانید افرادی را در فوتبال ببینید که شکننده هستند و زیاد مصدوم می شوند، اما من خوش شانسم. من سال گذشته در زانویم دچار مصدومیت شدم اما اکثر اوقات خوبم و می توانم بازی کنم. دلیلش را نمی دانم، مطمئنا مواظب بدنم هستم، من حرفه ای هستم اما نمی توانم توضیح دهم. ما می توانیم ببینیم که بازیکنانی را که مصدوم هرگز مصدوم نشده اند، حتی وقتی که همه چیز برایم سخت است، به بدنم فکر می کنم. شاید خوش شانس باشید و یا اینکه بد شانس.

با توجه به قدت تو گل هایی رابا سر زده ای، از تعداد آنها راضی هستی؟

بله، چون می توانم بپرم، دلیلش این است. گاهی اوقات در انگلستان مدافعان قد بلند هستند و من خیلی کوچکم اما آنها را شکست می دهم. پس این خوب است اما در فوتبال من نیست. این یک هدیه است چرا که من دوست دارم فوتبال را با پاهایم بازی کنم.

از دوران فوتبال زولا در چلسی مطلع هستی؟

من خیلی چیز زیادی نمی دانم چرا که من زمانی که واقعا شروع کردم بازی های چلسی را ببینم دیدیر دروگبا اینجا بود، پس من چیزهای زیادی از زولا نمی دانم اما از او زیاد شنیده ام چرا که او یک اسطوره بزرگ چلسی است و ما در زمین شبیه به هم هستیم. من گلهایی از او دیده ام و فکر می کنم که بازیکن فوق العاده برای تماشا بوده است.

بین شما دو تا، تو جایزه بهترین بازیکن فصل چلسی را چندین بار برده ای، این چیزها برایت مهم است؟

نه، برای من واقعا مهم نیست، برای من لذت بردن در زمین بازی مهم است، جام ببرم، اما جام هایی که کلکسیون آنها را داشته باشم. جایزه های فردی برای من مهم نیست. همیشه برنده شدن خوب است اما در فوتبال، این ساده تر است تا این جایزه ها رابه مهاجم ها بدهند که گلزنی کرده اند. بعضی وقتها ما فراموش می کنیم که دروازه بان ها و مدافعان فوق العاده ای داریم، پس گاهی این جام ها برای آنهاست. اما ما توجه را جلب می کنیم چرا که گل می زنیم. من خوشحال که سه بار برنده بهترین بازیکن سال شده ام ما برای من مهم نیست.

آیا دلیلی دارد که تو دوست داشته و یا نداشته باشی که ۲۰ سال قبل بروی و با زولا هم بازی شوی؟

۲۰ سال قبل زمین ها اینطور نبوده است اما در ۲۰ سال گذشته فوتبال ورزشی تر بوده است، یک بازی ساده و حالا بیشتر شبیه به تجارت شده است. شما نیاز دارید تا برنده شوید نیاز دارید که پیراهن هایت رابفروش برسانی و خیلی چیزهای دیگر. به ۲۰ یا ۳۰ سال پیش فکر کنم کمی متفاوت بوده ، بیشتر فکر کردن درباره ۹۰ دقیقه درون زمین بوده است.