پیش بسوی جام جهانی: سزار آزپلیکوئتا

سزار آزپلیکوئتا امیدوار است اسپانیا بتواند در جام جهانی موفق های گذشته اش را تکرار کرده و روی سکوی قهرمانی قرار بگیرد.

به گزارش کانون رسمی هواداران چلسی در ایران، وقتی به یک تورنمت بزرگ فیفا فکر می کنم، یاد انگلستانی می افتیم که در ضربات پنالتی به تیم هایی چون آلمان، پرتغاو و آرژانتین باخته است.

اما سزار آزپلیکوئتا، کاپیتان دوم چلسی که دومین جام جهانی دوره حرفه ای اش را نیز تجربه می کند، بازی انگلستان و اسپانیا که در سال ۱۹۹۶ برگزار شد را به خوبی با یاد دارد

مدافع مطمئن و خستگی ناپذیر تیم ملی اسپانیا که امیدوار است کشورش بتواند موفقیت در بازی های ملی را ادامه دهد، گفت:”من همیشه دوست داشتم جام جهانی را ببینم، حتی وقتی که خیلی جوان بودم واقعا دنبال این بودم که متوجه شوم چه اتفاقاتی می افتد. اما فک می کنم اولین جام جهانی که به خوبی یادم هست، فرانسه ۹۸ است.”

سراز آزپلیکوئتا که به خاطر تلفظ سخت اسمش در میان هواداران چلسی به دیو (Dave)معروف است، گفت:”تیمی که آن را همیشه دنبال می کردم مطمئنا اسپانیا بوده است، اما بازی های دیگری را نیز می دیدم چرا که فقط عاشق فوتبال بودم. ما در تورنمنت ها نا امید بودیم تا جام ملت های اروپا در سال ۲۰۰۸ و سپس جام جهانی ۲۰۱۰. ما واقعا با تیم خوبی به مسابقات آمدیم.”

وی ادامه داد:”ما در مسابقات قبلی مدعی بودیم و خیلی از وقت ها بدشانس بودیم، در زمان های دیگر تصمیمات داوری بر ضد ما بوده است، اما شما می توانید انتقال ذهنیت برنده شدن را ببنید، بازیکنان بهتر شدند و بهتر می شوند و وقتی که جام قهرمانی جام ملت های اروپا را بالای سر بردیم، ما این حس را داشتیم که می خواهیم در آنجا بمانیم.”

آزپلیکوئتا گفت:”من فکر می کنم آنجا لحظه شروع اسپانیا بود تا آنها را مجبور کند تا به تیمی که امرو هست برسد. بردن یورو و جام جهانی! اتفاقی که فقط فوق العاده است و این رویای ماست که بتوانیم دوباره این کار را بکنیم.”

سزارد که تیمش با تیم ملی ایران همگروه است، از مسابقات پیش روی تیمش صحبت کرد و گفت:”در مرحله گروهی ما فقط سه تا بازی داریم، پس جایی برای اشتباه کردن وجود ندارد. ما با پرتغال بازی هایمان را شروع می کنیم که سخت خواهد بود، آنها قهرمان اروپا هستند، اما به نظرم می تواند یک شروع خوب باشد. بازی کردن در مقابل بهترین تیم که اگر با برد همراه شود می تواند یک شروع قدرتمند به حساب بیاید. سپس می تواند به روندمان کمک کند.”

وی ادامه داد:”ما دوره های آمادگی زیادی را پیش از جام جهانی انجام داده ایم، وقتی که فصل تمام شد ما زمان زیادی تمرین کردیم و در هتل محل اقامتمان بودیم. شما باید سعی کنید ذهنتان را خالی کنید و روی کاری که باید انجام دهید تمرکز کنید تا مطمئن شوید شما در بهترین شرایط برای بازی اول هستید.”

او در انتها گفت:”اینکه در جام جهانی باشی خیلی هیجان انگیز است و نمی توانم تا شروعش صبر کنم!”

آزپلیکوئتا و تیم ملی اسپانیا با تیم های پرتغال، ایران و مراکش در گروه B این رقابت ها قرار دارد.

 

پروفایل آزپلیکوئتا

میلیت: اسپانیایی

محل تولد: پامپلونا

اولین بازی ملی: فوریه ۲۰۱۳ در دوحه

افتخارات: قهرمانی در اروپا با تیم زیر ۲۱ ساله ها در سال ۲۰۱۱

دانستی درباره آزپلیکوئتا: او در خانواده ای کاملا فوتبالی بزرگ شده است، برادر بزرگتر سزار هم فوتبالیست بوده است و لیگ پائین تر از لالیگا بازی کرده است.