پیش به سوی جام جهانی:‌ اولیور ژیرو

هیچ چیزی برای ژیرو مانند این نیست که معرف کشورش در جام جهانی باشد.

به گزارش کانون رسمی هواداران چلسی در ایران، زمانی که اولیور ژیرو تنها ۱۱ سالش بود بازی های ستاره های فرانسوی ای چون زیدان، دشام و هانری را در جام جهانی ۹۸ نگاه می کرد.

مهاجم تیم چلسی که در ژانویه از آرسنال به این تیم آمده است توانسته در دو سال گذشته به یکی از گزینه های اصلی تیم ملی کشورش باشد، اما آنها نتوانستند در جام ملیت های اروپا موفق باشند و در وقت های اضافه ۱بر ۰ در برابر پرتغال شکست خوردند.

ژیرو در این خصوص گفت:”مطمئنا در یورو ۲۰۱۶ ما خاطره تلخی داریم، ما فکر می کردیم می توانیم فینال در برابر پرتغال را برنده شویم، مخصوصا وقتی که کشور میزبان بودیم. اما اینطورن شد.”

وی ادامه داد:”همه ما با تجربه های سختی بزرگ شده ایم، شما نمی توانید به گذشته نگاه کنید، سخت بود اما فکر می کنم ما با این اتفاق قوی تر برگشته ایم. ما ترکیبی از جوان ها و باتجربه ها در ترکیبمان آمده ایم و فکر می کنیم ما در مقایسه با بعضی از تیم های دیگر، شانس قهرماین داریم. ما شانس خوبی داریم تا نشان دهیم فرانسه می تواند یک بار دیگر قهرمان جام جهانی شود. ما به روسیه می رویم تا این کار را نشان دهیم.مانند بقیه تیم ها.”

ژیرو گفت:”وقتی برای تیم ملی کشورم بازی می کنم با پیراهن فرانسه به آن خیلی افتخار می کنم. و خیلی لذت بخشش می کند که من کمی با سن بالاتر به تیم ملی رسیدم و لحظات سختی را سپری کرده ام تا به اینجا برسم. من وقتی ۱۹ یا ۲۰ سالم بود مثل بقیه بازیکنان در تیم ملی نبودم، اما می دانم که به اینجا می رسیدم و فکر می کنم این اصلی ترین نقطه قوت من است که از نظر ذهنی قابلیت این را دارم که هیچ وقت از رسیدن به آرزویم دلسرد نشوم. هدفی که بازی کردن برای فرانسه در جام جهانی بود، نمی توانم برای بازی کردن صبر کنم چرا که دوستانم و خانواده ام آن را تماشا می کنند.”

مهاجم ۳۱ ساله چلسی که با این تیم توانست بعد از قهرمانی در جام حذفی فصل را با قدرت تمام کند، گفت:”من می خواستم فصل را به قدرتمند ترین شکل ممکن تمام کنم همانطور که چلسی انجام داد. من چند گل زدم و به تیم کمک کردم تا FA Cup را ببرد. که برای رفتن به تیم ملی و جام جهانی فوق العاده بود.”

وی اضافه کرد:”من در ۳۱ سالگی کمی با تجربه هستم و خوشحالم که اگر بتوانم به بازیکنان جوان کمک کنم. من توانستم اولین بازی ملی ام را در ۲۴، ۲۵ سالگی انجام بدهم و بازیکنان با تجربه خوبی در آن زمان بودند که سعی می کردند به من کمک کنند، من هم دوست دارم این کار را با بازیکنان جوان بکنم تا پیشرفت کنند.”

ژیرو ادامه داد:”من عاشق جام جهانی هستم ، با دیدن این مسابقات بزرگ شده ام. اولین جام جهانی ای که دیدم، جام جهانی ۹۴ آمریکا بود، زمانی که برزیل، ایتالیا را شکست داد. من پنالتی ای که روبرتو باجو از دست داد را یادم هست، زمانی که او توپ را به تیرک زد. کمی برای من نا امید کننده بود چرا که من در آن زمان این بازیکن رادوست داشتم، او من را علاقمند کرد تا این مسابقات را ببینم، سپس ۹۸ فرانسه بود که همه بازی ها را دیدم.”

او گفت:”من ۱۱ سالم بود و همیشه زمان دیدن بازی ها آبی می پوشیدم. مسابقات فوق العاده ای بود، تمام کشور پشت تیم ملی بود. حالا می خواهم خودم این تجربه را داشته باشم. با بازیکنانی که حالا بعد از ۲۰ سال داریم، امیدوارم که همانطوری باشد که آنها انجام دادند.”

 

پروفایل ژیرو

میلیت: فرانسوی

محل تولد: چمبری

اولین بازی ملی: نوامبر ۲۰۱۱ در برابر آمریکا

افتخارات: نایب قهرمانی در یورو ۲۰۱۶

دانستی درباره آزپلیکوئتا: ژیرو با زیدان در رتبه چهارم بیشترین گل زده برای تیم ملی فرانسه قرار دارد.