نقش انگولو کانته در سیستم بازی ساری

به گزارش کانون رسمی هواداران چلسی در ایران و به نقل از Adam Bate خبرنگار اسکای اسپورت کانته می تواند به بازیکن مهمی برای ساری تبدیل شود.با آمدن جورجینیو،کانته در سیستم ساری نقش جدیدی پیدا خواهد کرد اما او در نقش جدید هم خواهد درخشید.

امضای قرارداد با جورجینیو توسط چلسی برای ساری بسیار مهم بود. این به معنای این است که حالا ساری بازیساز خود در ناپولی را در استمفوردبریج نیز همراه خود دارد،بازیکنی که در فصل گذشته بیشتر از هر بازیکن دیگر در لیگ های برتر اروپایی پاس داده است.

نقش جورجینیو در ترکیب ساری بسیار مهم و حیاتی است و شانس بازی در سبک های مختلف را به چلسی می دهد.

دی لورینتس در مصاحبه های اخیر خود مدعی شده بود که ساری قصد داشته تمام تیم ناپولی را همراه خود به استمفوربریج ببرد اما کسی در چلسی حضور دارد که ساری برای حفظ او تلاش می کند و ساری معتقد است نگه داشتن انگولو کانته در باشگاه می تواند تفاوت بین موفقیت و شکست این فصل باشد.

بارسلونا و رئال مادرید نیز تلاش کردند تا کانته را جذب کنند اما ساری او را برای تیم خود می خواهد. با این حال در سبک فوتبال ساری فشار و تعدد بازیکنان در وسط زمین زیاد است و نیز استفاده از فضا و پاس های زیاد رو به جلو از ویژگی های سبک بازی ساری به شمار می رود.

در این سیستم کانته می تواند به خوبی جورجینیو را پوشش دهد تا جورجینیو بتواند با آرامش خیال به وظایف خود در ترکیب تیم بپردازد و زوج کانته-جورجینیو می توانند به خوبی مکمل یکدیگر باشند.

رو به رو شدن با بازیکنی با خصوصیات کانته برای ساری آشنا است.درناپولی آلان برزیلی نقش هافبک box to box  را ایفا می کرد و در تمام 38 بازی لیگ در ترکیب ناپولی بازی کرد.او وظیفه قطع توپ و توپ گیری را در کنار جورجینیو در سیستم 3-3-4 بر عهده داشت.

ساری در سال 2015 درباره آلان اعلام کرده بود که ” آلان یک بازیکن مهم برای ناپولی است.او بسیار دونده است ، قدرت توپ ربایی بالایی دارد و من می دانم او یک بازیکن کامل است”. کارلو آنجلوتی سرمربی پیشین چلسی و کنونی ناپولی نیز آلان را با گتوزو مقایسه کرده اما شباهت بازی گتوزو با کانته بسیار بیشتر است.

هیچ مدافعی در سری آ در این فصل بیشتر از آلان تکل نزده است. او همچنین رتبه سوم در پیروزی در نبرد های یک در مقابل یک را در این فصل از آن خود کرده است ؛ رتبه ی پنجم در قطع پاس و رتبه ی هفتم در باز پس گیری توپ نیز آمار او در این فصل را رقم می زند. شاید این آمار نشان می دهد که آلان بیشترین میزان پرس را در بین بازیکنان لیگ ایتالیا داشته است.

کانته در دو فصل متوالی نقش مهمی برای لستر و چلسی ایفا کرد و سبب قهرمانی این دو تیم در لیگ برتر شد. در جام جهانی او نشان داد می تواند در نقشی فراتر از یک هافبک صرفا تخریبی برای کشورش بازی کند و در چلسی هم دیده شده که می تواند حمل توپ خوبی داشته باشد و به تیم کمک کند.

کانته اکنون می تواند با توان هوازی و تلاش خود به یکی از بهترین های تاریخ جزیره تبدیل شود. توانایی او در خراب کردن حمله حریف و حمایت از مدافعان تیم و نیز پرس شدید در زمین حریف باعث می شود که کار دیگر بازیکنان تیم آسان تر شود. ادن هازارد اخیرا درباره کانته اظهار داشت” وقتی او در بهترین فرم خود باشد شما به احتمال 95 درصد برنده بازی خواهید شد.”

کانته با 913 بار توپ گیری در 3 فصل اخیر لیگ از این حیث برترین آمار را در بین بازیکنان لیگ برتر به جای گذاشته است.این ویژگی اصلی بازی او است زمانی که با دنی درینکواتر و یا نمانیا ماتیچ همبازی بود و شرایطی را برای آنها فراهم می کرد تا آنها بتوانند راحت تر در وسط زمین بازی کنند. او اکنون می تواند در تیم ساری نیز این نقش را بازی کند و یا حتی عملکردی بهتر داشته باشد.

برخی از کارشناسان بر این باورند که کانته مناسب روش بازی ساری نیست و برای این سبک بازی ایده آل نیست اما سبک و روش بازی خود را در مدتی که در چلسی حضور دارد بهبود بخشیده و کامل تر کرده است.با وجود اینکه فصل قبل برای نخستین بار بود که او جایزه ای را دریافت نکرد اما توانست خود را به هافبک کامل تری تبدیل کند.

کانته در این فصل پاس های بیشتری داد و قدرت دریبل زنی خود را بالاتر برد و پاس های کلیدی بیشتری ارسال کرد و برای دیگر بازیکنان موقعیت های ایده آل گلزنی خلق کرد. او اکنون یک بازیکن کامل است و از بازیکن صرفا توپ گیر و بدون خلاقیت فراتر رفته است. او اکنون مانند آلان در ناپولی می تواند در جایگاه اصلی ترکیب چلسی ساری باشد. در حقیقت او به بازیکنی تکامل یافته تبدیل شده است و انتظار می رود نقش مهمی در چلسی ایفا کند.