کواچیچ رقاصی با صورت بوکسور

متئو کواچیچ که فصل گذشته به طور قرضی به چلسی آمد، حالا به یکی از اصلی ترین مهره های ترکیب آبی ها تبدیل شده است.

به گزارش کانون رسمی هواداران چلسی در ایران، شاید فرانک لمپارد وقتی ترکیب تیمش را برای بازی با بورنموث می نوشت به این فکر می کرد تیمی که در ۵ بازی شکست خورده است را تغییر دهد، پس تصمیم گرفت که کواچیچ را غیر منتظره بیرون بگذارد. این یک اشتباه بزرگ برای او بود، در شکست باورنکردنی چلسی در خانه او بازی را از روی نیمکت شروع کرد تا شاهد نمایش ضعیف تیمش باشد.

شاید برخی از هواداران چلسی باور داشته باشند که عملکرد فصل گذشته کواچیچ یکی از عجیب ترین و شاید بدترین های او بوده است. او در مجموع ۵۸ بازی برای باشگاه و کشورش انجام داد و هیچ گلی به ثمر نرساند، اتفاقی که حالا او را کمی رو به بالا هدایت کرده است، وقتی کواچیچ با قراردادی ۵ ساله در تابستان به چلسی آمد او لمپارد را یک معلم عالی توصیف کرد. او در این فصل توانسته حتی وقتی کل تیم زیر بار انتقادات بوده است، خودش را نشان دهد. در بازی با اورتون او اولین گلش در لیگ برتر را به ثمر رساند و این فرصت را به تیمش داد که بتواند به بازی برگردد و در بازی با بورنموث چلسی بود که از نبود او ضرر کرد و میانه جایش در میانه میدان خیلی بود.

وقتی لمپارد تازه به چلسی و به عنوان سرمربی برگشته بود، در مصاحبه ای گفته بود که: “من واقعا فصل گذشته کواچیچ را دوست داشتم، من بازی های چلسی را خیلی می دیدم، من بازی او را زیاد دیدم و واقعا دوست دارم و از روز اول تور پیش فصل کار خواهیم کرد تا او روحیه موفقیت طلب داشته باشد.من می خواهم او پیشرفت کند.”

بیشترین پاس درست تا اینجا لیگ برتر

کواچیچ در این فصل توانسته ۲ بار گلزنی کند، امری که نشان از پیشرفت این بازیکن دارد اما این در نسبت به تعداد بازی هایش در چلسی تعدادی نیست که تماشاگران راضی باشند، او توانسته بیشتر از دیگر هافبک های لیگ برتر پاس درست در لیگ برتر بدهد، که این نشان می دهد او می تواند ریتم بازی چلسی را در دست بگیرد، هرچند درست پاس های درست این بازیکن نزدیک به ۹۰ درصد است و دلیلش تنها این نیست که او زیاد بازی می کند، بلکه این است که او می خواهد پیشرفت کند، خود او گفته بود که بازی اش باعث می شود برای دیگر بازیکنان فضا ایجاد شود.

هدایت کردن تیم توسط کواچیچ امری بود که در برابر بورنموث در تیم لمپارد دیده نشد، آنها در برابر کریستال پالاس هم گل اولشان را از روی حرکت مواج میان دو مدافع پایه گذاری کردند که او سپس توپ را به ویلیان داد و بعد آبراهام گلزنی کرد، کواچیچ پاس گل نداد اما او بود که خط مدافعان را شکست.

سپس در برابر واتفورد، لمپارد به او لقب بدترین کابوس را داد، کابوسی برای حریفان که قدرت حمل توپ را زیر پاهایش دارد، کواچیچ جزو شش بازیکن برتر لیگ برتر است که توانسته بیشترین دریبل ها را بزند، در حالی که ۵ بازیکن بالاتر از او همه وینگر هستند و طبیعاتا در شرایط دریبل بیشتری قرار می گیرند.

بیشترین دریبل تا اینجا لیگ برتر

کواچیچ پاهایی چون بالرین ها دارد اما صورتی چون یک بوکسور که هر دوی آنها این فصل به خوبی رو نمایی شد، آمار نشان می دهد که او تکل های بیشتری نسبت به فصل گذشته زده و بیشتر برنده نبرد تدافعی شده است. بدون محاسبه هفته گذشته هیچ بازیکنی به اندازه او تکل نزده بود.

این هافبک کروات پتانسیئل این را دارد که بتواند یک فرمانده کامل در میانه میدان شود، با توجه به حضورش در رئال مادرید و چلسی او حالا به کسی تبدیل شده است که می تواند پیشرفت کند و از بهترین سال های بازی اش لذت ببرد. این را البته نباید فراموش کنیم که او تنها ۲۵ سال سن دارد و از بازیکنی چون راس بارکلی جوان تر است. او شاید نتواند یکی از اسطوره ها باشد، اما می تواند یک بخش بزرگی از تیم فوق العاده چلسی در آینده باشد.

در ابتدای فصل که صحبت از فرصت دادن به استعداد های آکادمی توسط لمپارد همه جا بود، هیچ شکی نبود که آبراهام، مونت و توموری به این تیم اضافه خواهند شد و هواداران هم برای جوانان خوشحال بودند، اما نه تنها هواداران متوجه شدند که جوانان هم می توانند تفاوت هایی را ایجاد کنند، بلکه آنها دریافتند که کواچیچ می تواند تیمشان را متحول کند.

بعد از اینکه او در مقابل والنسیا گل زد لمپارد درباره پروژه ای صحبت کرد که برای راه انداختن نوار گلزنی کواچیچ در حال انجام است و با او تمرینات خاصی انجام می دهد.

حال باید دید آیا کواچیچ می تواند آن هافبک و پازل گمشده سالهای اخیر باشگاه چلسی باشد و تیمش را رو به جلو برده و در کسب امتیاز های مهم و حتی قهرمانی در مسابقات متفاوت لمپارد را یاری کند.