8 دلیل افت تیم آقای شماره 8

فرانک لمپارد در آغاز فصل 20/2019 در حالی هدایت چلسی را قبول کرد که چلسی از نقل و انتقالات محروم بود و بهترین بازیکن خود یعنی ادن هازارد را از دست داده بود.

چلسی با ساری به قهرمانی لیگ اروپا رسیده بود ولی مشکلات درون رختکن, رابطه بد ساری با بازیکنان و بلند پروازی مدیران باشگاه باعث شد تا هدایت تیم را به اسطوره سابق باشگاه بسپارند.
لمپارد که چاره ای جز اعتماد به بازیکنان آکادمی باشگاه و بازگرداندن بعضی از بازیکنان از تیمهای قرضی خود نداشت, بدون فشار و انتظار تیمی جوان ساخت که در آخر فصل به گفته اکثر کارشناسان با کسب سهمیه لیگ قهرمانان و شکست در فینال جام حذفی و حضور در جمع 16 تیم پایانی لیگ قهرمانان بیش از انتظارات عمل کرد و باعث شد تا با برطرف شدن محرومیت نقل و انتقالاتی بودجه زیادی را برای خرید بازیکنان مد نظر خود داشته باشد و تابستان شلوغی را در چلسی سپری کرد.
فصل جدید با انتظارات بیشتر از چلسی شروع شد. عملکرد تیم لمپارد در چند بازی اول عالی نبود ولی رفته رفته نتایج و هماهنگی تیم بهتر شد تا جایی که چلسی به راحتی با یک بازی کمتر صعود خود به عنوان صدرنشین در گروه E را قطعی کرده و به یک قدمی صدر جدول لیگ برتر انگلیس هم برسد.
ولی روزهای خوش شماره 8 سابق باشگاه خیلی دوام نداشت و چلسی به سرعت وارد بحران شده و در زمان نوشتن این مطلب در 6 بازی آخر خود تنها یک پیروزی کسب کرده است. در این مقاله سعی در شمردن و بررسی مشکلات تیم در بازیهای اخیر را داریم:

1-نبودن پیش فصل

شاید این مشکل برای همه تیمها در این فصل فوتبالی وجود داشته باشد! ولی چلسی پرهزینه ترین تیم در بازار نقل و انتقالاتی بود و بازیکنان زیادی با قیمت های نسبتا بالا به تیم اضافه شدند. هماهنگی این بازیکنان با بازیکنان قبلی زمان بر است! همچنین نکته قابل تامل دیگر این است که تیاگو سیلوا – حکیم زیچ – تیمو ورنر و کای هاورتز که همگی در بسیاری از بازیهای مهم در ترکیب اصلی قرار داشتند از لیگ های دیگر وارد لیگ انگلستان شدند و فشار بالای این لیگ برای همگی آنها جدید و سخت است.

2-فشردگی بازیها

این فصل به خاطر تغییرات تقویمی به دلیل همه گیری ویروس کرونا فشرده تر از هر فصل دیگری در حال برگذاری است. بازیهایی با فاصله زمانی 3 روز کاملا عادی هستند و تیمها در آخرین روزهای سال 2020 تجربه بازی به فاصله 48 ساعت را هم تجربه کردند. پرواز به روسیه و اسپانیا و فرانسه برای لیگ قهرمانان را هم به این خستگی اضافه کنید! بازیکنانی مثل هاورتز و ورنر پیش از این در کریسمس حدود 3 هفته استراحت و تعطیلی داشتند ولی در انگلستان فضا طور دیگری است!

3-افت بازیکنان جدید

تیمو ورنر که در ابتدای فصل یکی از اصلی ترین مهره های چلسی بود به آمار 11 بازی بدون گل رسیده! موقعیت های ساده گلزنی را از دست می دهد و روحیه مناسبی ندارد. کای هاورتز که زمان زیادی برد تا کمی با تیم هماهنگ شود, بعد از ابتلا به ویروس کرونا به آمادگی قبلی خود باز نگشت. مندی که در چند بازی اول خود آمار کلین شیت فوق العاده ای داشت و نوید یک دروازه بان درجه 1 را به لمپارد می داد, کمی افت داشته و آن اعتماد به نفس اولیه را ندارد. همچنین چیلول که در چندین بازی یکی از بهترین بازیکنان چلسی بود و به عنوان کاندید بهترین بازیکن ماه لیگ هم انتخاب شده بود آن سرعت و قدرت اولیه را ندارد.

4-مصدومیت های گاه و بیگاه

مصدومیت های پر تعداد و متناوب بازیکنانی مثل حکیم زیچ, پولیسیچ, ریس جیمز باعث شده تا لمپارد نتواند به ترکیبی ثابت و هماهنگ برسد و بازی کردن بیشتر برای بازیکنان دیگر باعث خستگی و افت کیفیت آنها شده است.

5-تکراری شدن تاکتیک های لمپارد

چلسی در اکثر بازیها با ترکیبی ثابت که به طور کلی 3-3-4 است به زمین می رود. گاهی با 2 هافبک دفاعی و یک هافبک تهاجمی و گاهی با یک هافبک تدافعی و دو شماره 8. 3 بازیکن جلوی تیم هم غالبا دو وینگر و یک مهاجم هدف هستن. این ترکیب یکنواخت باعث شده تا تیم در شرایط مختلف برای حفظ نتیجه یا بازگشت از یک باخت نتواند پویایی لازم را داشته باشد. همچنین تیم های حریف با گذشت زمان و مطالعه و آزمون و خطا کاملا نقاط قوت چلسی رو خنثی کرده و از نقاط ضعف به چلسی ضربه می زنند.

6-اصرار لمپارد به استفاده یا عدم استفاده از بعضی بازیکنان

درست است که لمپارد بهترین گزینه فعلی برای این تیم است و این بازیکنان را بهتر از همه می شناسد, در تمرینات حضور دارد و کاملا بازیکنان را رصد می کند ولی الیویر ژیرو که بهترین آمار گلزنی در سال 2020 در لیگ برتر را بالاتر از بازیکنانی چون آگوئرو و جیمی واردی و هری کین دارد, در بعضی بازی ها و دقایق که می تواند به تیم کمک کند روی نیمکت تیم حضور دارد! در عوض به ورنر و هاورتز که اخیرا افت محسوسی داشتند فرصت زیادی داده می شود. درست است که این بازیکنان جوان و گران قیمت هستند و آینده باشگاه را خواهند ساخت ولی این اصرار در شرایط کنونی باعث افت تیم شده است.

7-عدم وجود خلاقیت در خط میانی

کمبود خلاقیت بزرگترین مشکل چلسی در یک سوم حریف در چند بازی اخیر بوده است. کاری که باید به عهده بازیکنان خط میانی باشد. کانته از ابتدا هم مهره خلاقی نبود و انتظار چندانی از اون نیست! ولی جورجینیو و کواچیچ هر دو در شرایط ایده آل خود نیستند و از پاسهای ریسکی هم خبری نیست! میسون مونت گاهی اوقات حرکات انفرادی انجام می دهد که قطعا برای خروج یک تیم از بحران کافی نیست. اخیرا خبرها و صحبت های لمپارد حاکی از احتمال خرید در ژانویه را دارد. اگر خریدی در راه باشد بدون شک در خط میانی خواهد بود! (دکلان رایس از وست هم که دوست صمیمی مونت و از بازیکنان سابق آکادمی چلسی بوده اصلی ترین گزینه لمپارد است)

8-از بین رفتن روحیه و اعتماد به نفس بازیکنان

لمپارد بعد از اینکه یک نیمه نا امید کننده برابر آرسنال داشت و 2-0 به رختکن رفت و در انتها هم بازی را 3-1 به تیم 15ام جدول واگذار کرد برای اولین بار شدیدا از بازیکنانش انتقاد کرد و گفت آنها اصول اولیه فوتبال مانند دویدن و تلاش کردن را رعایت نکردند! او می گفت با 70 درصد تلاش کردن نمی توان یک بازی در لیگ برتر را برد! اشاره او به عدم تلاش و مشارکت بازیکنان در برگشتن و کمک در کارهای دفاعی است. عاملی که اصلی ترین علت شکست چلسی برابر آرسنال بود. لمپارد معتقد بود بازیکنانش از لحاظ روحی و ذهنی افت کرده اند.

نحوه نصب وب اپلیکیشن پیشرو

برای استفاده از وب اپلیکیشن پیشرو از طریق مرورگر سافاری وارد شوید!

۱. دکمه Share را در نوار پایین کلیک کنید.

۲. گزینه Add to Home Screen را فعال کنید.

۳. در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.

Add

نحوه نصب وب اپلیکیشن پیشرو

۱. دکمه More را در نوار بالا کلیک کنید.

۲. گزینه Add to Home Screen را فعال کنید.

۳. در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.

Add
کانون رسمی هواداران چلسی در ایران
برای نصب لمس کنید
و انتخاب
افزودن به صفحه اول
ادامه دادن در مرورگر